V čom spočíva katapultovanie preferencií PS/Spolu?

Autor: Stanislav Fořt | 12.6.2019 o 18:29 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  921x

Viacerých ľudí rôzneho politického zaradenia zaskočil úspech koalície PS/Spolu, a nevedia si ho vysvetliť, alebo ho pripisujú len marketingu a manipulácii médiami. Kde ho vidím ja?  

Proeurópska ľavica dlhodobo nemala koho voliť


Kategórie ľudí ako mladí, mestskí, proeuropski, vzdelanejší, ľavičiari majú z ich pohľadu (konečne) alternatívu.


Na Slovensku kulminoval deficit spravodlivosti


Miera latentnej tolerancie politiky korupcie vrcholiaca masovým rozkrádaním  eurofondov a oligarchistického poňatia politiky s nedotknuteľnosťou našich ľudí, ktorú prevzal SMER od Mečiara a dlhodobo "zdokonaľoval", najmä po vražde Kuciaka a jeho snúbenice spadla pod kritickú hranicu. PS je pre časť z jej sympatizantov nádejou, ze ukončí  Ficovu éru - niečo ako VPN po páde komunizmu a pre časť ľavičiarov nádejou, že obrodenému Peleho SMERu budú koaličnými partnermi a udržia ľavicovú politiku pri moci.


Proeurópsku ľavicovú politiku orientovanú na ochranu menšín spájajúcou vedome či podvedome s nádejou, že zabezpečí tiež postupné vyrovnávanie výšky dôchodkov, miezd a sociálnej ochrany vrátane nájomných bytov miesto hypoték,  vyrovnania práv pre LGBTI, a ďalších na západe fungujúcich fenoménov. Teda:


Garanciu pokračovania v dobiehaní západu

Slovensko sa za uplynulú dekádu posunulo v Maslovovej pyramíde potrieb. Už tu nemáme 400€ mediánové platy, ani 15% nezamestnanosť. Stále menej a menej ľudí zaujímajú centové zmeny cien chleba a ľudia sa menej obávajú, že by si dlhodobo nevedeli nájsť prácu, ako tomu bolo ešte pár rokov dozadu.  Ficove riešenia z rokov najväčšej slávy, keď na udržanie moci oligarchie postačovali rôzne odrobinky zo stola "pre plebs" prestávajú účinkovať.
Do popredia sa dostáva čoraz nástojčivejšie ďaľšia dlhodobo v politickom priestore neobsadená téma:


Životné prostredie

Ľudia cítia a v priamom prenose vidia zrýchľujúce sa drancovanie a výrub lesov. To nie je o fikciách typu dlh a hdp. Je to pre ľudí niečo bezprostredne zasahujúce ich skúsenosť. Pamätajú si časy, keď namiesto skál, tam kde žijú, bol les. Zároveň vedia, koľko trvá, kým vyrastie nový strom, čo by náhrada za ten zoťatý. To isté sa týka neexistujúcich obchvatov miest, kvality vzduchu a vody. Pamätajú si svoje detstvo a tieto spomienky konfrontujú s realitou často spojenou s výchovou  vlastných detí.


Zdravotnícka dezilúzia


Smer ako doterajší uzurpátor ľavicového priestoru zlyhal v mnohom. Napriek sľubom, neexistujúce diaľničné prepojenie medzi Bratislavou a Košicami by mu ešte mnohí odpustili, kde však ľudia čelia čoraz väčšej zrážke s vlastnou dôstojnosťou je realita v zdravotníctve. Ľudia dúfajú, že ak moc dlhodobo drží ľavica, výsledky jej práce by mali byť viditeľné práve tam. (Iracionálne) očakávajú, že zdravotníctvo by malo byť výkladnou skriňou ľavicovej vlády. Realita je však v úplnom kontraste s týmito očakávaniami. Akútny nedostatok pracovníkov, 30 rokov rozostavané Rázsochy, ktoré sa idú búrať, chýbajúce ambulancie v regiónoch,  splesnivené budovy nemocníc, dlhé čakacie lehoty na odborné vyšetrenie, dlhodobé výpadky v distribúcii liekov, nedôstojné čakanie na časenky v skorých ranných hodinách, prekvapenia pri doplatkoch a poplatkoch a čoraz častejsie sa opakujúce riziko neposkytnutia bezplatnej zdravotnej starostlivosti poistencom štátnej zdravotnej poisťovne spojené s fámamy, že predstavitelia vlády sa liečia v zahraničí vedú ľudí k hľadaniu politických alternatív.


Spolu v koalícii s PS, koaličný potenciál a budúci premiér


PS/Spolu je koalíciou. Jej centristická čast SPOLU stojí po eurovoľbách a prezidentských voľbách mierne v tieni PS. V každom prípade zabezpečuje voličov oceňujúcich dlhodobý systém práce jej lídrov, ktorí pred tlačovkovaním káuz sú skôr známejší produkovaním návrhov politicky neutrálnejších zákonov. Teda nenej politickí marketéri ale viac parlamentní pracanti. Voličov, ktorí sa nemusia obávať 5% prahu zvoliteľnosti a prepadnutia ich hlasu. Sympatizanti SPOLU sa spoliehajú, že  SPOLU v koalícii utlmí prípadné ľavicové úlety PS, pomáha zvyšovať koaličný potenciál PS/SPOLU a šancu, že po marci 2020 PS/Spolu postavia premiéra.


Súčasť víťazstva miesto dlhoročnej rezignácie z nemožnosti nič zmeniť


Voliči PS/Spolu vkladajú nádej (posmelení reálnymi úspechmi v prezidentských a komunálnych voľbách ako aj v eurovoľbách) do ďalšieho ešte dôležitejšieho víťazstva. V protiklade s ešte nedávno prevládajúcim pocitom, že sa tu nedá nič zásadné zmeniť a posledný nech zhasne.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Výbor odporúčil len Kovaříka, Mikulec si zobral čas na rozmyslenie

Hamrana odporučilo len šesť poslancov výboru.

Juhoafrický kmeň môže uniknúť imunite

Protilátky nezneutralizovali vírus dostatočne.

Komentár Zuzany Kepplovej

Keď Fico varuje pred komunistickými maniermi

Fico sa snaží, aby jeho sympatizanti udalostiam rozumeli čo najmenej.


Už ste čítali?