reklama

Čo je šťastie? Ako byť štastnejším?

Venujem sa happiológii, tajomstvám a úskaliam toho, čo ľudia v rôznych kontextoch zvyknú označovať ako šťastie. V tomto blogu sa s Vami podelím o pár postrehov a záverov, ktoré môžete v diskusii ďalej doplniť alebo rozvinúť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Čo robiť, aby bol človek šťastnejším?

1. Odstrihnite sa od toho, čo je v móde, mainstreamové, populárne, in. Nehovorím, aby ste robili všetko naopak, ale akceptujte z neho len to, čo je v súlade s vašou dušou. Buďte sami sebou. Nevzďaľujte sa príliš od seba preberaním rolí a napĺňaním očakávaní iných. Prekonajte strach z toho byť odlišní, robiť niektoré veci inak ako väčšina.

2. Svoje ciele si nestanovujte porovnávaním sa s tým, ako vnímate iných. Stanovte si ich podľa toho, po čom naozaj piští vaša duša. Škrtnite zo svojho slovníka frázu „nemám čas“. Definujte si, čo je pre vás dôležité, a na to si vždy čas aktívne vytvorte a voči okoliu ubráňte. Naučte sa s láskou hovoriť NIE.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

3. Obmedzte možnosti okolia neustále vás informačne bombardovať. Regulujte prísun reklamy, správ, on-line pripojenia, hlásičov prichádzajúcich mailov, smsiek, statusov, odkazov a pod. Nenasávajte negatívne informácie a nešírte ich ďalej.

4. Sústreďte sa všetkými zmyslami na to, čo práve robíte. Keď jete, nerobte ani nevnímajte nič iné, okrem chuti, vône, farby, uloženia jedla na tanieri. Keď sa rozprávate, venujte plnú pozornosť tomu, s kým sa rozprávate. Keď pracujete, sústreďte sa na prácu. Keď ste vonku so psom, venujte sa psovi. Keď čítate, len čítajte. Čokoľvek práve robíte, sústreďte sa len na to.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

5. Denne si nájdite čas na seba a rozhovor so svojou dušou (napr. písanie denníka, sviečka pred spaním, meditácia, modlitba, prechádzka pod hviezdami, nočný beh, čajový obrad, jógové cvičenie...), keď všetky vplyvy okolia na krátky čas vypnete, a sústredíte sa na vnímanie svojho vnútra.

6. Život prináša okrem slnečných dní aj obdobia nepohodlia, riešenia problémov, nehody, zdravotné problémy, psychickú nepohodu. Nenahliadajte na tieto veci s odporom. Vybudujte si vnútorný pokoj, ktorý vám vo všetkom zlom umožní vidieť aj to užitočné a prospešné; poučenie, príležitosť na prejavenie vašej tvorivosti, vďačnosti alebo zmenu v živote, vašu ochranu či emocionálnu očistu. Často, až budúcnosť ukáže, načo bolo to „zlé“ čo sa nám práve stalo vlastne dobré.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

7. Nedovoľte si sebaľútosť, obviňovanie iných za váš stav, ani utekanie pred zodpovednosťou za vlastný život. Vytvorte alebo prevezmite hodnoty, stratégiu a ciele, s ktorými sa viete stotožniť a zároveň vnímajte, že ľudia sú rôzni. Uchráňte si svoju jedinečnosť a súčasne schopnosť chápať a rešpektovať iných od vás odlišných ľudí. 

8. Nerozmýšľajte príliš o šťastí, nečítajte príliš mnoho motivačnej literatúry. Žite v reálnom svete, autenticky, jednoduchšie ale činorodo. Popri všetkej vážnosti života, nezabúdajte sa smiať a hrať.

Šťastie je naplnenie, pocit, že nám život dáva zmysel, nadobudnutie vzťahu so sebou samým a vypestovanie si vnútorného pokoja.

Stanislav Fořt

Stanislav Fořt

Bloger 
  • Počet článkov:  93
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Mám rád slobodu, je to moja životná filozofia a môj životný kompas. Som pozorovateľ sveta. Fascinujú ma neviditeľné veci, ktoré hýbu dušou človeka. Zaujímam sa o happyológiu a dlhovekosť. Som couchsurfer. Obohacujú ma stretnutia. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu