Brexit; protest hlasy; Marián K; ja nič, ja muzikant.

Autor: Stanislav Fořt | 26.6.2016 o 22:23 | (upravené 26.6.2016 o 22:40) Karma článku: 3,19 | Prečítané:  777x

Tento blog je o paralele. Zodpovednosti za vlastné rozhodnutie. Zodpovednosti anonymného voliča – Jozefa Maka, človeka milión.

Po brexite, akoby bolo cítiť, ľahké vytriezvenie. Určité prázdno pod nohami. Ako som to vlastne volil? Čo to vlastne pre mňa naozaj znamená? Je toto to, čo som naozaj chcel? Snáď som niekomu, a hlavne im, neposlúžil ako užitočný idiot?

 

Anonymita davu a hlasovania má svoje kúzlo. Vidno to aj na internetových diskusiách, kde sa dá pod pseudonymom vyventilovať akákoľvek krivda, uľaviť si, niekomu dobre podkúriť, povedať na plnú onú, čo si naozaj myslím, a s prehľadom poslať niekoho do niekam ....

 

Aj niektorí voliči, nielen britskí, a nielen v referende sa nechávajú unášať pocitom, ukázať niekomu prostredník, uľaviť si. Niekomu to skomplikovať. Susedovi. Domácej vláde. Alebo hentým papalášom v Bruseli. Dať o sebe vedieť ale tak, aby oni nevedeli o mne. Proste nech sa zapotia.

Oni.

 

Keď sa ukáže, že voľby predsa len niečo zmenili, tak zrazu prichádza akási divná pachuť, či ľahká panika. Snáď nebude medzi Škótskom a Anglickom nakoniec o chvíľu vonkajšia hranica EÚ? Ukázalo sa, že premiér bez problémov rezignoval a on problém so svojou existenciou mať nebude. Víťazná strana sa nechytá na dotiahnutie referendového úspechu do realizácie započatej vízie. Brusel neprosí, ostaňte, rozmyslite si to. Naopak. Vyjednané výnimky sa týmto rušia. Chceme rýchly rozchod. Už nám nič nestojí v ceste k spojeným štátom európskym pod našou vládou, finančné centrum presťahujeme z Londýna do Frankfurtu a z UK si spravíme exemplárny príklad, čo sa môže stať tomu, kto by mal podobné chute v budúcnosti. Niečo tu nesedí. Koho som svojim emotívnym protest hlasom alebo sedením doma vlastne vytrestal? Snáď nie samého seba. Oklamali ma? Zase? Mňa obeť.

Oni.

 

Nehovorím, či brexit je pre obyčajného Brita dobrý alebo zlý. Len o tom, aké očakávania a motivácie kto do svojho rozhodnutia vkladal, do akej miery sa tieto očakávania naplnia a čo nezamýšľané ale reálne ovplyvňujúce každodenný život toho ktorého voliča sa k tomu pridruží. A teda či išlo o rozhodnutie, volím toto, toto získam, toto stratím, tak mi to vyhovuje, som si toho vedomý a nech som sa rozhodol tak alebo onak, alebo som sa rozhodol sedieť doma, svoje rozhodnutie neľutujem.

 

Je to ako tehotenský test. To, čo mu predchádzalo a čo môže prísť za ním.

Je to ako objednať si niečo z teleshopingu.

Je to ako voliť Mariána, a ak by to dotiahol na premiéra, prečo nie. Je to ako voliť Rada s Vojtechom, ktorí ak to dajú s Róbertami dokopy, OK. Viem s tým žiť, som spokojný. Nik ma neoklamal. Nie som obeť. Moje rozhodnutie mám zdôvodnené. Viem, že sa to mohlo stať. A pre prípad, že sa tak stane, nie som ani zaskočený, ani nechcem opakovať voľbu. Ani svoje rozhodnutie neľutujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Ekonóm: Penziu v 65 rokoch musí niekto zaplatiť. A budeme to my všetci

Smer chce, aby ľudia odchádzali do penzie najneskôr v 65 rokoch. Prečo je to veľký problém, vysvetľuje pre SME odborník na dôchodky.

ŽENA

Zverejnili oficiálne fotografie zo svadby Harryho a Meghan

Autorom je fotograf Alexi Lubomirski, ktorý snímky zhotovil na hrade Windsor.


Už ste čítali?