Akú chcem mať SaS?

Autor: Stanislav Fořt | 20.2.2016 o 12:13 | (upravené 20.2.2016 o 13:10) Karma článku: 8,37 | Prečítané:  1812x

Spoluzakladal som SaS. Lebo v dovtedajšom slovenskom parlamente boli liberáli ako Kurdi. Tí ako národ dodnes nemajú svoj štát, a liberáli desaťročia od pádu komunizmu nemali na Slovensku svoju stranu.

Stranu, ktorá by sa popri nacionalistoch, komunistoch a konzervatívcoch  stala trvalou a prirodzenou súčasťou  parlamentnej politickej scény. Nie stranou na jedno použitie.  Konzistentnú liberálnu stranu, ktorá z prirodzenej túžby ľudí po uchovávaní svojej integrity cez tradície, bažiacej po istotách a intuitívne chrániacej slobodu akcentuje práve a najviac slobodu ako životný princíp.

Liberálne myslenie je založené na tom, že človek je svojprávny a ako taký tvorí svoj život. Hľadá v ňom spôsoby, ako naplniť svoju túžbu po šťastí, sebarealizácii a naplnení. Má právo na svoju jedinečnosť aj omyly, a zároveň nesie za svoj život zodpovednosť.

 „Ži a nechaj žiť“

Preto intuitívne cítime, že rôznorodosť nás obohacuje. Vytvára priestor, aby sme rástli a posilňovali. A naopak uniformita, či už v podobe ekonomického monopolu, alebo dogmatického ideologického monopolu nám škodí a spoločnosť degeneruje.

Pluralita ako alternatíva monopolu

V liberálnom poňatí sa spoločnosť buduje zdola nahor a nie naopak. Štát nechápeme ako tyrana, ale ako rozhodcu, ktorý garantuje pravidlá, na ktorých sme sa priebežne dohodli. Odmietame štát, ktorý pod fatamorgánou istôt alebo dojmu ohrozenia má tendenciu obmedzovať slobody občanov. Odmietame štát, ktorý má svojich akcionárov v podobe oligarchie, ktorá cez populizmus istôt a ohrozenia šíri strach a závislosti na to, aby sama mohla žiť zo štátu a na úkor občanov. Ktorá ľudí systematicky zadlžuje. Ktorá stojí nad zákonom.

Pacta sunt servanda (dohody sa majú dodržiavať)

Liberál sa opiera o princíp slobody. Čo to vlastne tá sloboda je? Je to svojprávnosť a zároveň rešpekt k iným. Je to zodpovednosť za svoje činy. A je to spôsobilosť uzatvárať dohody. Sloboda nie je ani nezodpovednosť, ani svojvôľa.  

Podstatou liberálneho náhľadu na život, je dodržiavanie dohôd a sľubov. V osobnom živote. V komunite. V spoločnosti, štáte, v únii. Vyplýva to jednak z uznania, že ja - človek som svojprávny, svojbytný a slobodný a jednak z toho, že rešpektujem svojbytnosť, svojprávnosť a slobodu iných ľudí. A teda, že riešením čohokoľvek mimo mňa je dohoda, zatiaľ čo o sebe rozhodujem zvrchovane sám, a nepotrebujem na to nikoho povolenie alebo dovolenie.

Spoločnosť slobodných ľudí

Chceme vytvárať podmienky (vzdelanie, sloboda, možnosť nežiť nedobrovoľne v ekonomickom nedostatku) na to, aby čoraz viac ľudí nadobudlo dostatočné vedomie o svojom živote a moci, svoj život riadiť smerom k naplneniu vlastného šťastia. Chceme ľudí posilňovať v odhodlaní, aby naplnili svoj potenciál, a nevymieňali svoju slobodu za dočasné prísľuby alebo kus žvanca. Aby si udržali sebaúctu a rešpekt k samým sebe si nenechali vziať.

Aby boli šťastní, každý po svojom

Epilóg:

DNA SaS je negáciou rôznych foriem neslobody: "talibanu", komunistov a fašistov.

Je za zachovanie EÚ. EÚ postavenej na slobode pohybu tovaru, kapitálu a osôb, ktorá v jej vnútri strháva bariéry, EÚ rešpektujúcej a posilňujúcej ľudské práva. EÚ ktorá nechŕli nové dane a nové dlhy. EÚ ktorá je vo svete výnimočná práve slobodou jej občanov. EÚ, v ktorej nevládnu byrokrati. EÚ, ktorá na rozdiel od Ruska či USA nebaží po účasti na vojnových konfliktoch, ale im predchádza.

SaS si dokázala zachovať svoju integritu aj v roku 2012 pričom zároveň dostála sľubu voličom, programovému vyhláseniu, koaličnej zmluve aj medzinárodným záväzkom voči partnerom v EÚ.

SaS dáva prísľub, že do vlády so SMEROM po voľbách 2016 nepôjde. A svoj opäť sľub dodrží.

SaS je slobodná. Nevlastnia ju oligarchovia. Oligarchovia, ktorí ovládajú média a politické strany zároveň, aby sa zmocnili zdrojov štátu a udržiavali si beztrestnosť.

SaS nie je xenofóbna

Nemá problém s cudzincami a odlišnosťou. Má ich aj na vlastnej kandidátke. S cudzincami, ktorí prispievajú svojou prácou k rozvoju našej spoločnosti a žijú v mieri so svojimi susedmi. Našli tu nový domov, lebo v tom pôvodnom im chýbala najmä sloboda. A keďže sloboda je dôvod, prečo sem prišli, nemali sa problém prispôsobiť a stať sa platnou súčasťou spoločnosti. S čím má SaS problém, je také mocenské posilňovanie EÚ, ktoré vedie EÚ do zapájania sa do svetových konfliktov, ktoré generujú jednak utečencov a jednak teroristov útočiacich na ciele v EÚ. SaS má problém, ak sa nedodržiavajú dohody vo vnútri EÚ a tak ohrozujeme a ničíme to, čo sme si v Európe dokázali vybudovať pre náš spoločný prospech (liberálnu demokraciu, štandard ľudských práv, ochranu kultúrneho dedičstva, voľný pohyb pri cestovaní, štúdiu, hľadaní si uplatnenia v práci či podnikaní, alebo v hľadaní životného partnera voľne v priestore EÚ). SaS nemá problém pomáhať a je solidárna. Nech ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny nájdu dočasné útočisko, kým sa vojna neskončí a oni sa budú môcť vrátiť do svojich domovských krajín. Útočisko s podporou EÚ v krajinách mimo EÚ, kde vojna nie je. SaS je za poskytovanie azylu ľudom, ktorí sú prenasledovaní a hrozí im perzekúcia či dokonca smrť. SaS nechce v EÚ nelegálnych prisťahovalcov bez žiadnej perspektívy vo vlastnom živote ani v spoločnosti, do ktorej prišli. Nechce budovanie segregovaných etnických giet a  občanov druhej kategórie. Naopak SaS je otvorená prijímaniu cudzincov, stotožňujúcich sa s európskymi hodnotami na základe spoločnej dohody. Lebo dohoda je zo svojej podstaty založená na obojstrannej slobode k nej pristúpiť alebo ju odmietnuť, rešpekte voči sebe a druhému a obojstrannej výhodnosti:

win - win

Kedže som presvedčený, že toto bola, je a bude autentická SaS, dokážem za ňu hrdo kandidovať.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kollár ležal na špeciálnom oddelení. Nemal prijímať návštevy ani nahrávať videá

O tom, že počas hospitalizácie vystúpil v televízii, nemocnica nevedela.

Dobré ráno

Dobré ráno: Raz si pamätá, raz nie. Čo priznala Jankovská?

Vo výpovedi spomína aj Roberta Fica.


Už ste čítali?