Sladké mámení: nájomné byty

Autor: Stanislav Fořt | 4.1.2016 o 17:27 | (upravené 4.1.2016 o 17:48) Karma článku: 6,68 | Prečítané:  1207x

Aj vy snívate o nájomnom bývaní? Čo by to tak asi malo byť? Nájomná zmluva na dobu neurčitú, kde bude človek platiť len energie a pár halierov navyše a po pár rokoch mu to bude darované za symbolický poplatok, teda byt zadarmo?

Už si predstavujem, ako by to asi v slovenských pomeroch vyzeralo:

Tender na výstavbu by s prehľadom získala firma nejakého straníckeho sponzora nazvime ho pracovne Širokostav, ktorá by zadávateľovi (daňovým poplatníkom) cez dodatky vyfakturovala všetko možné aj nemožné. Tá by sa po dokončení výstavby okúňala so zaplatením faktúr subdodávateľom - živnostníkom. Nakoniec by im poslala fax z Bahám (kde už sa tiež kolauduje) s povestným výrokom pani Havlovej „ Nic nebude“.

Po kolaudácii by sa vyhlásilo výberové konanie, že ktorí nájomníci tam idú vlastne bývať.

Nedivil by som sa, keby boli predmetné byty obsadené milenkami a sesternicami okresných predsedov, primátora/starostu, úradníkov zo stavebného úradu a podobných postavičiek.

Ale hurá, dom stojí (akože, je postavený) dokonca netreba platiť ani žiadne neobsadené priestory – plne prenajatý do posledného miesta.  

Niektorým nájomníkom by už od počiatku vznikali dlhy, tie by však boli spriazneným subjektom odpustené prípadne označené za nevymožiteľné a ďalej nevymáhané .

Správu bytovky by vytendrovala firma Alobal sro., ktorá by si za kosenie trávy a odhrabávanie snehu vypýtala (od štátu) také pálky, že by sa normálnym ľudom z toho pretočili panenky, keby o tom vedeli. (Ale nevedia, lebo riešia hokej a utečencov, prípadne sú tak unavení po celodennej makačke, že už radšej neriešia nič).  

Niekoľko schránkových firiem, spomeňme napríklad Tipos Cyprus LTD, rôzne zaangažované v celom procese, by síce nepreložili krížom slamy, ale od štátu (daňových poplatníkov) by sa súdili o mastné čiastky za ušlý zisk, zmluvné pokuty za rôzne fiktívne dodania, a porušenia nevýhodných zmlúv a právnické mlsoty.

Samozrejme popri tom všetkom by si pár úradníkov a právnikov poriadne pomastilo vrecká, či už v procese výstavby, v procese prideľovania bytov nájomníkom, alebo v procese správy bytového domu a súdnych sporov okolo toho celého.

Suma sumárum: nielenže výstavba by sa poriadne predražila ale aj prevádzka bytového domu by bola prudko stratová. Náklady na výstavbu aj stratu z prevádzky by zaplatili daňoví poplatníci, vrátane učiteľov, či zdravotných sestier, ktorým by akosi po takomto sociálnom projekte opäť nezvýšilo na zvýšenie platov, ako aj dôchodcovia, ktorí by sa tešili z medziročného zvýšenia dôchodku o závratných 1,90 eur a vlakov zadarmo. Živnostníci by mali hlavu v smútku, lebo zaplatené nedostali, ale DPH a odvody štátu platiť musia.   

Keďže asi vtedy nebude ešte rozpočet štátu vyrovnaný, celá tá sranda by išla na dlh (i ked ťažko povedať aký, keďže sa medzičasom Slovensko za 23 rokov permenentne deficitného rozpočtu stihlo zadĺžiť po svoj strop), a teda daňoví poplatníci by zaplatili aj čosi navyše na úrokoch.

A čerešnička na záver... po 3-4 rokoch, (či mesiacoch?) by si byt odkúpil do osobného vlastníctva za pár drobných nejaký figliar.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako mení transplantácia srdca vnímanie okolitého sveta

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Macron našiel spojencov na európsku revolúciu aj na Slovensku

Pri plánoch sa nemôže úplne spoľahnúť na podporu Nemecka.


Už ste čítali?