Couchsurfing, moja vlastná 6 ročná skúsenosť

Autor: Stanislav Fořt | 10.8.2014 o 14:33 | (upravené 10.8.2014 o 20:39) Karma článku: 11,81 | Prečítané:  6420x

Pôvodne som len chcel prispieť do diskusie pod týmto článkom: http://potocar.blog.sme.sk/c/362168/vyzlecte-sa-zvyknite-si-couchsurfing.html ale nakoniec z toho vznikol celý blog, ktorý prináša pár mojich autentických postrehov o fenoméne couchsurfing (CS). 

V CS som 6 rokov s malou asi ročnou pauzou, keď mi CS hosťovanie zatrhol môj polovičiak, kým sme bývali v spoločnom byte.

Dôvody polovičiaka:

1. jazyková bariéra,

2. smútok v duši, ak odchádza niekto, kto bol až príliš oslovujúci, inšpirujúci atď., keďže s veľkou pravdepodobnosťou sa už nikdy nestretnú,

3. žiarlivosť  (uff, to bolo doma peklo, keď sme už nestíhali plánovanú operu a namiesto toho som s premrznutým CSerom zamieril do sauny),

4. akási precitlivenosť nechať niekomu inému používať vlastnú sprchu, príbor/riad a pod.

V CS som osobne ešte nezaznamenal ani jednu zlú osobnú skúsenosť, pri absolvovaných viac ako 100 zrealizovaných stretnutiach (čo je prekvapujúci fakt aj pre mňa). Najskôr je to o výbere, komu žiadosť akceptujem a koho oslovím na mojich cestách keď som naopak v úlohe hosťa. Pre predstavu návštevníkovi Bratislavy treba v priemere odposlať 8 žiadostí v dostatočnom predstihu na 1 úspešnú odpoveď. Ja osobne v súčasnosti zamietam približne 3/4 obdržaných žiadostí. Dôvody sú buď technické (nie som vtedy v BA alebo už si ten termín zarezervoval iný CSer, ...) alebo osobné ( žiadateľ mi nesedí na moju vlnovú dĺžku, pripadne zjavne nechápe o čom CS je, je to príliš veľká skupina prípadne chce byť hosťovaný príliš dlho a pod., alebo vo svojej žiadosti neuviedol kúzelne slovíčko z môjho profilu a teda je v podozrení, že môj profil nečítal a išiel skôr metódou copy and paste ...)

Mame letnú sezónu a CS som si ostatné dni naozaj užil. Za ostatné 2 týždne som schválil žiadosť o prenocovanie  7mim ľuďom, ktorý sa zdržali obvykle 1-2 noci a nim zodpovedajúce dni. (Kanaďan, Američan, Francúz, Mexičan, Slovinec, Brazílčan a Holanďan). Najbližší týždeň ma čaká v pondelok Vietnamec žijúci v Dánsku, kde som študoval a štvrtok Francúz žijúci v Nemecku.  Potvrdené žiadosti u mňa na september už majú brazílsky študent architektúry v Írsku a  MBA biznis chlapík - Turek. Tento rok v lete  sa dosť vyskytujú  ľudia, ktorí sa rozhodli na bicykli prejsť kus Európy.

Mňa najbližšie čaká CS cesta do Nemecka. Minulé leto bol u mňa CSer - vicemajster Nemecka v desaťboji.  Neuveriteľne inšpirujúca osoba. V novembri som bol u neho 4 dni v Berlíne zase ja, keď som si zo svojho zoznamu konečne odfajkol dotyk berlínskeho mura s jednou nohou vo niekdajšom východnom Berlíne a druhou v niekdajšom západnom Berlíne. Idem ho pozrieť o pár do Mníchova, kde budem svedkom zvláštneho úkazu, keď sa na poslednom preteku vrcholový atlét lúči s tým, čomu doposiaľ obetoval ostatných 11 rokov všetko. Budem s ním osobne zdieľať pocity, ktoré pri tom prežíva. Je to zároveň jediný CSer, s ktorým som si doposiaľ vzájomne vymenil rolu hosťa a hostiteľa.

Keď hovorím o Mníchove, tam som už úspešne našiel hostiteľa v roku 2010. Mal som kúpené 3 noci na hoteli, nestrávil som tam napokon ani jednu. Len ilustratívne pripájam aj referencie, ktoré sme si vtedy  vzájomne zapísali do našich CS pasov:

Stany is a person who I feel will impress you more and more the longer you know him. He's truly caring and sage, and I loved the talks we had about life, the universe and everything.
Stany, you have to come again in summer, when we can have these conversations around a campfire on the Isar shore. Or else I will come and visit Bratislava and we talk next to the Dunaj :)
Ďakujem! „

„Couchsurfing with Jens have just made my stay in Munich bright.He picked me up and made a flexible trip in Dachau CC for me. I felt very relaxed at his place, sleeping well having big couch. Jens is a careful and respectful guy, interested in active self-developement, with open mind and sence for spirituality, willing to share his observations, spreading positive energy around. I enjoyed our late-to-night talks much. It was an honour for me to be his guest, an extraordinary experience of CS magic. Danke. Good luck, Jens.“

O pár dní mám už potvrdené hosťovanie v Slovinsku u páru, ktorý sa u mňa stavil minulý rok. Ideme s kamošmi do Chorvátska a na ceste plánujeme zastávku - jednu noc v Ljubljani.

CS je živý organizmus, má plno nadstavieb a podskupín. Môžete sa cez neho napríklad v BA naučiť exotickejší cudzí jazyk tak že vy dotyčného zase podkujete v slovenčine.

Čo znamená CS doposiaľ pre mňa?

  1. Po takom CSskom dni mám pocit, že som naozaj žil a prežil autentický deň. Ako hovorí klasik „každý deň stretnúť človeka to stačí.“ Tak napríklad pred týždňom som sa vďaka môjmu CS hosťovi prvýkrát v živote previezol na motorke,

  2. CS ma drží v kondičke, čo sa týka používania mojej angličtiny,

  3. Pri CS intenzívne cestujem reálne po svete aj vtedy, keď som neopustil Bratislavu,

  4. Keď sa ocitnem kdekoľvek v cudzine ja, mám istotu, že bude o mňa dobre postarané.

  5. Našiel som si svoju formu konania dobra. Niekto daruje krv, niekto sadí stromy, niekto si adoptoval  na diaľku dieťa v Afrike, ... a ja robím CS.  

Cez CS som si svojho času našiel dokonca aj môjho zubára  v Bratislave (pôvodne Paraguajčan čo tu odštudoval a oženil sa) alebo niekoľko nájomníkov, ktorí sa do BA alebo vrátili alebo tu boli na dlhšie obdobie.

Kto si ešte stále nevie predstaviť rozmernosť pocitov spojených s CS, tak pripájam referenciu, ktorú na mojom profile zanechal môj ostatný hosť :

„Stany was simply wonderful to have as a host in Bratislava… Upon arrival he got me from the main railway station to his place, before he showed me around the 'underground', exotic inner worlds of Bratislava - a fundamentally peaceful wishplace in a small forest, the Palestine Embassy, the Russian graveyard and monument, the castle, the Old Town and last but not least, a heavenly tea-place in an old nuclear bunker. All these were profoundly enriching and Stany was the best possible person to be with at that time! I could not have imagined falling in love with Bratislava purely because of this... Stany is a kind, loving, warm, smiley, laughing, intelligent person and most of all, a free thinker which I loved to talk with, share, learn about his thoughts and original life path… On top of this, we had an amazing traditional lunch the day after, and I could not recommend him any stronger as a host!!!“

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Kaddáfí zachránil nemecký klub. Niečo za to však chcel

Nemecký hokejový tím zachránil líbyjský diktátor pred krachom.

KOMENTÁRE

My sme les. Zastavíme katastrofu?

Slovenské lesy miznú, rozšírili sa v nich pilčíci a traktory.


Už ste čítali?