Couchsurfing, moja vlastná 6 ročná skúsenosť

Autor: Stanislav Fořt | 10.8.2014 o 14:33 | (upravené 10.8.2014 o 20:39) Karma článku: 11,81 | Prečítané:  6533x

Pôvodne som len chcel prispieť do diskusie pod týmto článkom: http://potocar.blog.sme.sk/c/362168/vyzlecte-sa-zvyknite-si-couchsurfing.html ale nakoniec z toho vznikol celý blog, ktorý prináša pár mojich autentických postrehov o fenoméne couchsurfing (CS). 

V CS som 6 rokov s malou asi ročnou pauzou, keď mi CS hosťovanie zatrhol môj polovičiak, kým sme bývali v spoločnom byte.

Dôvody polovičiaka:

1. jazyková bariéra,

2. smútok v duši, ak odchádza niekto, kto bol až príliš oslovujúci, inšpirujúci atď., keďže s veľkou pravdepodobnosťou sa už nikdy nestretnú,

3. žiarlivosť  (uff, to bolo doma peklo, keď sme už nestíhali plánovanú operu a namiesto toho som s premrznutým CSerom zamieril do sauny),

4. akási precitlivenosť nechať niekomu inému používať vlastnú sprchu, príbor/riad a pod.

V CS som osobne ešte nezaznamenal ani jednu zlú osobnú skúsenosť, pri absolvovaných viac ako 100 zrealizovaných stretnutiach (čo je prekvapujúci fakt aj pre mňa). Najskôr je to o výbere, komu žiadosť akceptujem a koho oslovím na mojich cestách keď som naopak v úlohe hosťa. Pre predstavu návštevníkovi Bratislavy treba v priemere odposlať 8 žiadostí v dostatočnom predstihu na 1 úspešnú odpoveď. Ja osobne v súčasnosti zamietam približne 3/4 obdržaných žiadostí. Dôvody sú buď technické (nie som vtedy v BA alebo už si ten termín zarezervoval iný CSer, ...) alebo osobné ( žiadateľ mi nesedí na moju vlnovú dĺžku, pripadne zjavne nechápe o čom CS je, je to príliš veľká skupina prípadne chce byť hosťovaný príliš dlho a pod., alebo vo svojej žiadosti neuviedol kúzelne slovíčko z môjho profilu a teda je v podozrení, že môj profil nečítal a išiel skôr metódou copy and paste ...)

Mame letnú sezónu a CS som si ostatné dni naozaj užil. Za ostatné 2 týždne som schválil žiadosť o prenocovanie  7mim ľuďom, ktorý sa zdržali obvykle 1-2 noci a nim zodpovedajúce dni. (Kanaďan, Američan, Francúz, Mexičan, Slovinec, Brazílčan a Holanďan). Najbližší týždeň ma čaká v pondelok Vietnamec žijúci v Dánsku, kde som študoval a štvrtok Francúz žijúci v Nemecku.  Potvrdené žiadosti u mňa na september už majú brazílsky študent architektúry v Írsku a  MBA biznis chlapík - Turek. Tento rok v lete  sa dosť vyskytujú  ľudia, ktorí sa rozhodli na bicykli prejsť kus Európy.

Mňa najbližšie čaká CS cesta do Nemecka. Minulé leto bol u mňa CSer - vicemajster Nemecka v desaťboji.  Neuveriteľne inšpirujúca osoba. V novembri som bol u neho 4 dni v Berlíne zase ja, keď som si zo svojho zoznamu konečne odfajkol dotyk berlínskeho mura s jednou nohou vo niekdajšom východnom Berlíne a druhou v niekdajšom západnom Berlíne. Idem ho pozrieť o pár do Mníchova, kde budem svedkom zvláštneho úkazu, keď sa na poslednom preteku vrcholový atlét lúči s tým, čomu doposiaľ obetoval ostatných 11 rokov všetko. Budem s ním osobne zdieľať pocity, ktoré pri tom prežíva. Je to zároveň jediný CSer, s ktorým som si doposiaľ vzájomne vymenil rolu hosťa a hostiteľa.

Keď hovorím o Mníchove, tam som už úspešne našiel hostiteľa v roku 2010. Mal som kúpené 3 noci na hoteli, nestrávil som tam napokon ani jednu. Len ilustratívne pripájam aj referencie, ktoré sme si vtedy  vzájomne zapísali do našich CS pasov:

Stany is a person who I feel will impress you more and more the longer you know him. He's truly caring and sage, and I loved the talks we had about life, the universe and everything.
Stany, you have to come again in summer, when we can have these conversations around a campfire on the Isar shore. Or else I will come and visit Bratislava and we talk next to the Dunaj :)
Ďakujem! „

„Couchsurfing with Jens have just made my stay in Munich bright.He picked me up and made a flexible trip in Dachau CC for me. I felt very relaxed at his place, sleeping well having big couch. Jens is a careful and respectful guy, interested in active self-developement, with open mind and sence for spirituality, willing to share his observations, spreading positive energy around. I enjoyed our late-to-night talks much. It was an honour for me to be his guest, an extraordinary experience of CS magic. Danke. Good luck, Jens.“

O pár dní mám už potvrdené hosťovanie v Slovinsku u páru, ktorý sa u mňa stavil minulý rok. Ideme s kamošmi do Chorvátska a na ceste plánujeme zastávku - jednu noc v Ljubljani.

CS je živý organizmus, má plno nadstavieb a podskupín. Môžete sa cez neho napríklad v BA naučiť exotickejší cudzí jazyk tak že vy dotyčného zase podkujete v slovenčine.

Čo znamená CS doposiaľ pre mňa?

  1. Po takom CSskom dni mám pocit, že som naozaj žil a prežil autentický deň. Ako hovorí klasik „každý deň stretnúť človeka to stačí.“ Tak napríklad pred týždňom som sa vďaka môjmu CS hosťovi prvýkrát v živote previezol na motorke,

  2. CS ma drží v kondičke, čo sa týka používania mojej angličtiny,

  3. Pri CS intenzívne cestujem reálne po svete aj vtedy, keď som neopustil Bratislavu,

  4. Keď sa ocitnem kdekoľvek v cudzine ja, mám istotu, že bude o mňa dobre postarané.

  5. Našiel som si svoju formu konania dobra. Niekto daruje krv, niekto sadí stromy, niekto si adoptoval  na diaľku dieťa v Afrike, ... a ja robím CS.  

Cez CS som si svojho času našiel dokonca aj môjho zubára  v Bratislave (pôvodne Paraguajčan čo tu odštudoval a oženil sa) alebo niekoľko nájomníkov, ktorí sa do BA alebo vrátili alebo tu boli na dlhšie obdobie.

Kto si ešte stále nevie predstaviť rozmernosť pocitov spojených s CS, tak pripájam referenciu, ktorú na mojom profile zanechal môj ostatný hosť :

„Stany was simply wonderful to have as a host in Bratislava… Upon arrival he got me from the main railway station to his place, before he showed me around the 'underground', exotic inner worlds of Bratislava - a fundamentally peaceful wishplace in a small forest, the Palestine Embassy, the Russian graveyard and monument, the castle, the Old Town and last but not least, a heavenly tea-place in an old nuclear bunker. All these were profoundly enriching and Stany was the best possible person to be with at that time! I could not have imagined falling in love with Bratislava purely because of this... Stany is a kind, loving, warm, smiley, laughing, intelligent person and most of all, a free thinker which I loved to talk with, share, learn about his thoughts and original life path… On top of this, we had an amazing traditional lunch the day after, and I could not recommend him any stronger as a host!!!“

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Ekonóm: Penziu v 65 rokoch musí niekto zaplatiť. A budeme to my všetci

Smer chce, aby ľudia odchádzali do penzie najneskôr v 65 rokoch. Prečo je to veľký problém, vysvetľuje pre SME odborník na dôchodky.

ŽENA

Zverejnili oficiálne fotografie zo svadby Harryho a Meghan

Autorom je fotograf Alexi Lubomirski, ktorý snímky zhotovil na hrade Windsor.


Už ste čítali?