Dúha alebo nie sme v cirkuse

Autor: Stanislav Fořt | 29.10.2012 o 22:13 | (upravené 29.10.2012 o 23:04) Karma článku: 16,55 | Prečítané:  3015x

Slovenský parlament dnes začal prerokovávať návrh zákona o registrovaných partnerstvách partnerov rovnakého pohlavia a tak som si prišiel osobne vypočuť rozpravu k tejto téme. Po prvýkrát od marcových volieb do NRSR som sa vrátil na svoje niekdajšie pôsobisko tentokrát už nie ako ústavný činiteľ, ale zasadol som na balkóne určenom pre verejnosť. Tie mesiace medzi voľbami a dneškom som venoval dôkladnej psychohygiene, cielene odprostený od akejkoľvek politiky. Leto vymenil prvý sneh a moje vyhýbanie sa politike prvým kontaktom s ňou po pol roku. Úprimne ma zaujímalo, ako v skutočnosti poslanci vnímajú návrh zákona o registrovaných partnerstvách a kedže je to výskytom veľmi vzácny úkaz bola to pre mňa jedinečná skúsenosť vypočuť si vysvetlenia ich postojov bez toho, aby som bol odkázaný na následnú skrátenú interpretáciu v médiách. Musím povedať, že to čo sa mi naskytlo, bolo bohužiaľ ďaleko autentickejšie ako som čakal a išlo naozaj pod povrch.

Zaujali ma najmä dva postrehy.

1.postreh:

Rozpravu v podstate odignorovali takmer všetci poslanci vládnej strany SMER-SD. Neboli ani aktérmi rozpravy ani jej pozorovatelia. Lavice zívali prázdnostou. Zakontrastovalo mi to s listom ministra zahraničných vecí v súčasnej vláde SR, nominanta SMERU. Ten pri uvítaní včera ukončeného gay filmového festivalu v Bratislave (www.ffi.sk) zaslal list, z ktorého som si zapamätal túto vetu:

"Ľudské práva sú nadradené predsudkom, nech by boli tie predsudky akokoľvek hlboko zakorenené."

Okrem ministra p. Lajčáka, festival pozdravil aj veľvyslanec Švajčiarska na Slovensku, ktorý naň prišiel so svojim partnerom, s ktorým už 11 rokov zdieľajú spolu svoje životy v krajine. (Vo Švajčiarsku sa registrované partnerstvo stalo súčasťou právneho poriadku v minulej dekáde).V pléne taktiež úplne chýbali poslanci Mostu-híd.

2.postreh:

Po tom, ako bol návrh zákona uvedený, predniesli svoje prvé príspevky do rozpravy poslanci z OLaNO a KDH, ktorí odôvodňovali v pokojnej atmosfére prečo uvedený návrh zákona rozhodne nepodporia.Všetko išlo vcelku podľa očakávaní... až... Vedenie schôdze prevzal p. Fígeľ. Ten hneď ako rozpravu sledujúci  občania na balkóne ticho rozbalili dúhovú vlajku ich rázne upozornil, aby ju zase opäť zbalili, čo sa aj stalo. Potom v rozprave prišlo na rad vystúpenie poslanca SaS Juraja Drobu. Ten si dúhovú vlajku zobral so sebou k rečníckemu pultu, kde si ju rozbalil. To čo nasledovalo mi vyrazilo dych. Spustil sa hysterický amok najmä poslancov Kuffu a Hrušovského a niektorých ďalších poslancov KDH. Bolo to akoby ste roztvorili červené súkno pred býka. Sústavnym hlasným krikom znemožnovali p. Drobovi, aby svoj príspevok v rozprave mohol pokojne predniesť, a aby si ho mohli tí poslanci, čo mali záujem, vypočuť.

Predsedajúca schôdze pani podpredseníčka parlamentu Zmajkovičová (SMER-SD) bola len v úlohe štatistu. Úplne ju ignorovali a jej upozornenia, aby nechali poslanca povedať svoj názor nerešpektovali. Boli ako zmyslov zbavení, to som už dávno nevidel. Okrem iného som medzi nimi započul vetu, že dúhová vlajka nemá čo na pôde parlamentu pri jeho rokovaní robiť; že nie sme v cirkuse; dokonca, že ňou keď už nie verejnosť ani poslanec nemá právo pokojne vyjadriť svoj názor. Samotné argumenty v rozprave boli pre nich úplne irelevantné ani ich nepočúvali. Nakoniec, keď si poslanec Droba nedal vziať právo na vyjadrenie svojho názoru z rokovacej miestnosti odišli.

Pochopil som dve veci:

1.
Poslanci SMERu odprezentovali absolútny nezáujem rovnako ako poslanci MOSTu, ktorí zdá sa poznajú len menšiny národnostné.

2.
Poslanci Kuffa a Hrušovský a niektorí ďalší poslanci KDH mi umožnili pochopiť, že u nich nie je možné hovoriť ani o tolerancii s iným názorom ani o ignorácii ale, že ich najvnútornejšie hlboko vštepené presvedčenie hovorí, že dúhová vlajka znesväcuje pôdu parlamentu, že v podstate akákoľvek verejná vizualizácia existencie ľudí s homosexuálnou orientáciou je u nich vnímaná ako spoločenská príťaž, a ako sa vyjadrili po zbavení sa komunizmu vidia v liberalizme najväčšie akútne zlo, voči ktorému treba aktívne bojovať a držať ho aj za cenu nedemokratických metód  mimo dosahu verejnosti pod poklopom v okovách.

Rozprava bude pokračovať zajtra vystúpením poslanca za KDH, môjho niekdajšieho kolegu a spolusediaceho z výboru NRSR pre zdravotníctvo pána Kvasničku. V kútiku duše dúfam, že prinesie aj svetlejšie momenty, keďže si svojho niekdajšieho kolegu vážim a považujem ho za ľudsky príjemného a empatického človeka, napriek tomu, že tento návrh s najväčšou pravdepodobnosťou nepodporí.
Po ukončení rozpravy budú poslanci zajtra hlasovať. Z hlasovania ostane zvečnený zápis, ako menovite hlasoval každý jednotlivý poslanec o prípadnom posunutí návrhu zákona do druhého čítania, v ktorom ak by do neho prešiel, by mohla prebehnúť vecná debata s podávaním pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov. Bol by som asi prekvapený, ak by k tomu došlo. Dnešnú rozpravu zo záznamu ako aj zajtrajšie pokračovanie rozpravy so začiatkom o 9:00 si môžete pozrieť on-line na webe www.nrsr,sk rovnako ako hlasovanie každého poslanca.

Myslím si, že aj vzhľadom na vyššie uvedené poslanci KDH a časti OLaNO okolo p. Matoviča a Kuffu by návrh zákona o registrovaných partnerstvách odmietli v akomkoľvek znení z princípu bez ohľadu na to, čo by bolo v ňom napísané. No a poslanci SMERU ho pravdepodobne nepodporia už len preto, že ho predložila opozícia, tak ako iné zákony na rokovaní tejto schôdze parlamentu ako napríklad ten, aby bolo umožnené matkám so štyrmi a viac deťmi na ich žiadosť vykonať sterilizáciu bezplatne - na trovy verejného zdravotného poistenia, ak sú samé bezmocné a nevedia alebo z ekonomických dôvodov sa nemôžu ďalšiemu neželanému počatiu brániť.

Touto cestou ďakujem najmä poslancom Poliačikovi, Drobovi, Sulíkovi, Chrenovi a Nicholsonovej za predloženie návrhu zákona o registrovaných partnerstvách a jeho dnešnú obhajobu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S Dankom vraj poslanci SNS nehovorili, koaličná rada bude v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.

DOMOV

Soták nie je jediným podnikateľom, ktorý zachraňoval politikov

Veľkopodnikateľ sa k situácii v školstve už vyjadrovať nechce.

KOMENTÁRE

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To je výsmech

Pričasto sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje.


Už ste čítali?