Ficova totálna demagógia o zdravotníctve a udalosti ostatných dní

Autor: Stanislav Fořt | 17.12.2011 o 15:26 | Karma článku: 21,67 | Prečítané:  8738x

Dnes som si vypočul sobotné dialógy o zdravotníctve medzi pánmi Ficom a Fígeľom. Nemal som v úmysle písať blog, ale Ficova populistická hrubá demagógia takmer v každej vete zavádzajúca občanov bola natoľko neuveriteľná, že ma v otočke doviedla k napísaniu tohto článku.

(1)
Ficova vláda zanechala v zdravotníctve (štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa + štátne nemocnice) po sebe astronomický dlh vo výške cca. 500 miliónov, ktorý uhradila táto vláda.

(2)
Platy pracovníkov zdravotníctva boli za Ficovej vlády nízke, ale p. Kollár financovaný SMEROM ako jeho predlzená ruka začal organizovať štrajky až potom, ako sa Fico ocitol v opozícii, dovtedy bol ticho. Ich hlavným cieľom bola destabilizácia a Ficova politická taktika, v ktorej si neváhal za rukojemníkov zobrať tak pacientov ako aj časť Kollárom zneužitých lekárov.

(3)
Ešte pred Ficom, počas Fica a aj po Ficovi existovali a existujú transformované nemocnice, dokonca priamo počas Ficovej vlády ona dala súhlas k transformácii na návrh p. Kaliňáka, vtedajšieho ministra.Všetky sú napriek Ficovmu strašeniu, ktoré cieľavedome zasieva do hláv zneistených občanov dodnes 100% majetkom štátu.

(4)
Fico populisticky ale veľmi amatérsky na oko zrušil zisk zdravotných poisťovní. Ficov zákon vyhlásil následne ústavný súd za protiústavný a táto vláda, ho musí dávať do súladu s ústavou a zároveň vynaložiť značné prostriedky na právne zastupovanie SR na arbitrážnych súdoch. Tie peniaze, ktoré nebyť Fica, mohla dať na nemocnice, zamestnacov a pacientov.

(5)
Fico demagogicky v ľudoch vzbudzuje ľúbivú ilúziu, "že zdravotníctvo nie je tovar" a "že ho ochráni pred privatizáciou"  a pritom všetko okrem časti nemocníc ktoré sú štátne, je už dávno sprivatizované, často aj najvyššími predstaviteľmi SMERU (p. Paška,a spol.), či šéfom lekárskych odborov p. Kollárom, alebo ministrom Uhliarikom a jeho rodinnými príslušníkmi. Či už sú to lekárne, výrobcovia a distribúcia liekov zdravotných prístrojov a pomôcok, záchranky, diagnostické centrá a laboratória, ambulancie obvoďákov a špecialistov, zdravotné poisťovne, zubári atď. skrátka toto všetko je už dávno súkromné.


Ešte sa vyjadrím k udalostiam ostatných dní, ktoré sa mnohí snažia dezinterpretovať.

Transformácia nemocníc bola do 10.3.2012 zastavená ešte pred hlasovaním v parlamente rozhodnutím prezidenta na základe jeho nových ústavných kompetencíí a následne vlády SR.

Ak by ju parlament nepotvrdil, p. Kollár by mal možnosť ďalej živiť reálne neexistujúci pseudoproblém, a opäť zapáliť oheň na barikáde zneisťovaním tak pacientov, zamestnacov zdravotníctva či domácich a zahraničných turistov, ktorí majú v úmysle stráviť zimu na slovenských lyžiarskych svahoch a robiť predvolebnú kampaň SMERU.

Do parlamentu sa dostalo na decembrovú schôdzu memorandum, ktoré vyjednala p. Radičová (SDKU) a p. Uhliarik (KDH) s p. Kollárom (SMER), kde takmer kompletne ustúpili Kollárovmu vydieraniu a uzavreli bez súhlasu vlády dohodu v podobe memoranda.

SaS odsúdila neschopnosť ministra Uhliarika v rokovaniach, v ktorých v podstate nič nevyjednal a doviedol situáciu až do núdzového stavu. Rovnako jeho neschopnosť získať lekárov na svoju stranu a vysvetliť im dôležitosť systémových zmien a jednotlivých krokov, ktoré jediné možu viesť k udržateľnému financovaniu zdravotníctva a rastu miezd v sektore udržateľným spôsobom. Pre tieto dve pochybenia p. Uhliarika SaS verejne požiadala, aby bol minister Uhliarik zbavený poverenia.

SaS rovnako tak odsúdila vydieračské praktiky Kollárovej LOZky. Že sa to dá aj ináč, ukázali sestry a pôrodné asistentky. Tie nedovolili odborom, aby ich vecné požiadavky boli prepletené spolitizovanými odbormi, sledujúcimi iné ciele. Reprezentantmi zdravotných sestier a pôrodných asistentiek pri vyjednávaniach sa stali ich stavovská komora a petičný výbor. Dosiahli ďaleko viac ako lekári. Nielen v podpore verejnosťou a vo svojich vecných požiadavkách, ktorých časť už bola schválená na jeseň počas schvaľovania zákonníka práce ale aj teraz na decembrovej schôdzi parlamentu, kde výsledné riešenie ich platových požiadaviek odsúhlasilo všetkých 140 prítomných poslancov a posunulo zákon do druhého čítania. Celé bez toho, aby si kohokoľvek brali za rukojemníkov. Som od počiatku pri týchto procesoch aj ako mediátor medzi sestrami a ministerstvom a verejne vzdávam vedeniu vyjednávačov sestier za ich prácu môj rešpekt.

Vrátim sa späť k memorandu schváleného p. Uhliarikom, premiérkou a Kollarom.
Navrhovateľom zákona, ktoré vykonávalo memorandum sa stal výbor NRSR pre zdravotníctvo. Ten ho schválil svojim uznesením všetkých prítomných koaličných poslancov. Poslanci za SMER a SNS sa výboru nezúčastnili. Ak by z dôvovu neúčasti SMERU na výbore najtesnejšou možnou väčšinou neprešlo podanie návrhu (stačilo že by poslanec Chaban skolaboval pár dní skôr), parlament by ani o čom nemal rokovať a od 1.1.2012 by sa požiadavky nenaplnili. To len dokresľuje dvojtvárnosť SMERU.

Následne došlo k hlasovaniu v pléne.

Zákon vrátane zrušenia transformácie prešiel 79 poslancami. 79 poslancov ZA vždy postačuje na prijatie bežného zákona. Bez ohľadu na to, či by sa SaS hlasovania zúčastnila alebo nie, a bez ohľadu na to, ako by v hlasovaní zahlasovala. Bola by len súčasťou aliby tých, ktorí sú dnes na SaS nahnevaní, že jej to aliby SaS nedodala. Za návrh vrátane zrušenia transformácie hlasovali poslanci SMERU a MOSTU bez OKS plus časť poslancov SNS. Za nehlasovali poslanecké kluby KDH a SDKU, ktorých predstavitelia p. Uhliarik a p. Radičová dohodu vo forme memoranda vrátane zrušenia transformácie s p. Kollárom vyjednali.
A títo všetci, chcú dnes do niečoho namáčať SaS.

Tu sú výsledky hlasovania, ktoré si môže každý pozrieť na vlastné oči:
http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=schodze/hlasovanie/hlasklub&ID=29694

SaS v plnej miere dostála svojmu volebnému programu ako aj programovému vyhláseniu bývalej koalície a ani jeden jej poslanec SaS nehlasoval za zrušenie transformácie. Zároveň svojim zodpovedným postojom prispela v maximálnej možnej miere k upokojeniu nezvládnutej situácie v rezorte v gescii KDH, aby sme si všetci mohli vzájomne popriať pokojné prežitie Vianočných sviatkov.

Preto mi na záver dovoľte popriať všetkým pokojné prežitie Vianočných sviatkov v kruhu najbližších a do nového roku 2012 najmä pevné zdravie. Lebo ako sa hovorí zdravie nie je všetko, ale bez zdravia je všetko ničím.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S Dankom vraj poslanci SNS nehovorili, koaličná rada bude v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.

DOMOV

Soták nie je jediným podnikateľom, ktorý zachraňoval politikov

Veľkopodnikateľ sa k situácii v školstve už vyjadrovať nechce.

KOMENTÁRE

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To je výsmech

Pričasto sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje.


Už ste čítali?