LGBT komunitné centrum v Bratislave: otvorené

Autor: Stanislav Fořt | 23.11.2011 o 13:31 | Karma článku: 7,23 | Prečítané:  1970x

Pre ľudí, ktorí sa odborne zaoberajú LGBT problematikou, alebo sa ich osobne prípadne ich blízkych bytostne dotýka, mám dobrú správu. 16. novembra v budove YMCA na Karpatskej ulici 2 v Bratislave bolo s finančnou podporou úradu vlády SR otvorené a pre širokú verejnosť sprístupnené LGBT komunitné centrum poskytujúce širokú paletu bezplatných poradenských služieb vrátane LGBT knižnice.

Súčasťou ponuky služieb komunitného centra je právna pomoc spočívajúca v právnom poradenstve a asistencii s dôrazom na ľudské a občianske práva, rodinné právo a pracovno-právnu oblasť.

Okrem právnych služieb komunitné centrum poskytuje psychologickú poradňu so špecifickými fenoménmi súvisiacimi so životom LGBT ľudí, akými sú napríklad coming-out a prijatie svojej sexuálnej orientácie, zvládanie homofóbie vo svojom okolí či riešenie narušených partnerských vzťahov. Služby poradne môžu využiť aj blízki či príbuzní LGBT ľudí vrátane rodičov.

Plejádu poradenských služieb dopĺňa tretia obsahovo rozsiahla sekcia, ktorou je sociálne poradenstvo. V tejto sekcii môžu návštevníci centra nájsť pomoc pri riešení zdravotného poradenstva v oblasti sexuálne prenosných chorôb či zmeny pohlavia, pomoc pri spisovaní rôznych žiadostí v komunikácii s úradmi napríklad smerom k uplatneniu nároku na sociálnu pomoc, riešenie otázky rodinného násilia, šikany či diskriminácie, poradenstvo pri hľadaní práce a zostavení životopisu, poradenstvo súvisiace s rozvodom a rozchodom a úpravy práv k maloletým a mnohé ďalšie praktické otázky, ktoré so sebou život prináša.

Poradenská služba je poskytovaná osobne ale aj vo forme mailovej či on-line komunikácie.

Ľudia, ktorých téma bakalárskej alebo magisterskej práce súvisí s LGBT problematikou sa môžu na centrum obrátiť pri zhromaždovaní potrebných podkladov, s cieľom získania odporúčaní na odbornú literatúru alebo konzultácie k smerovaniu a obsahu práce.

Súčasťou komunitného centra je aj LGBT knižnica ponúkajúca na výpožičku tak odbornú ako aj beletristickú literatúru. Do knižky sa dá začítať v uspôsobenej komunitnej obývačke vybavenej wi-fi.

V tomto smere mám na Vás výzvu. Ak máte doma knižky, ktoré sa svojim obsahom hodia do komunitnej knižnice, už ste ich prečítali a chcete ich sprístupniť aj ďalším ľudom, prineste ich vo štvrtok 24.11 na Priemyselnú ulicu 8 v Bratislave (oproti Lidlu pri Bajkalskej ulici), kde sa od 18:00 hod. uskutoční verejná diskusia s poslancom NRSR na tému registrované partnerstvo, na ktorú ste srdečne pozvaní.

Verím, že komunitné centrum poskytovaním komplexných profesionálnych služieb sústredených na jednom mieste prispeje k skvalitneniu života LGBT ľudí a ich blízkych. Komunitnému centru želám, aby sa úsilie a nadšenie, ktoré bolo vložené do jeho vzniku a prevádzky pozitívne odrážalo v pomoci v živote konkrétnych ľudí a dobrých skutkoch. Aby to bolo miesto, kde nás zasiahne prívetivá atmosféra a cítili sme v ňom svoj bezpečný prístav.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S Dankom vraj poslanci SNS nehovorili, koaličná rada bude v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.

DOMOV

Soták nie je jediným podnikateľom, ktorý zachraňoval politikov

Veľkopodnikateľ sa k situácii v školstve už vyjadrovať nechce.

KOMENTÁRE

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To je výsmech

Pričasto sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje.


Už ste čítali?