Otvorene o poslaneckých platoch

Autor: Stanislav Fořt | 8.11.2011 o 10:33 | (upravené 8.11.2011 o 13:52) Karma článku: 11,63 | Prečítané:  2215x

V ostatných dňoch budeme svedkami článkov o neuveriteľnom náraste poslaneckých platov a platov niektorých ďalších ústavných činiteľov (ktorí sú v mediálnom závetrí); rovnako snáh niektorých politikov, urobiť z tejto témy predvolebný ťahák. Tento článok má byť pokusom o otvorenosť, aby ste si vytvorili ucelenejší obraz o tom, ako to s tými poslaneckými platmi vlastne bolo je a bude.


Čo sa teda zmenou zákona od 1.1.2011 s poslaneckými platmi stalo?

Po 3 rokoch skončilo ich zmrazenie.

Vtedajšia definícia platu poslanca: "3-násobok priemernej mzdy" sa zmenila na "3-násobok priemernej mzdy znížený o zrážku za deficit".

Deficit ovplyvňujú poslanci pri schvaľovaní rôznych legislatívnych zmien, ktoré rezultujú do schválenia zákona o štátnom rozpočte. Čím viac politik cez svoje návrhy zákonov míňa z vybraných daní, tým býva obvykle populárnejší. To je asi aj jeden z dôvodov, že drvivá väčšina štátov EÚ je v chronickom deficite a vymýšľajú sa eurovaly. O deficit sa navyšuje štátny dlh. Z neho sa platia úroky, a tak peniaze, ktoré sa zaplatia na úrokoch, nemôžu byť použité napríklad na zdravotníctvo, dôchodky či školstvo. Treba platiť nielen úroky ale aj staré dlhy, a tieto následne zvyšujú tlak na nepopulárne zvyšovanie daní a/alebo šetrenie. No a vyššie dane znamenajú buď vyššie ceny alebo nižší čistý príjem občanov.

Od 1.1.2011 novozavedená zrážka za deficit z platu poslanca predstavuje:
pri deficite do 3% je zrážka 0% z platu
pri deficite 3-5% je zrážka 5% z platu
pri deficite 5-7% je zrážka 10% z platu
pri deficite nad 7% je zrážka 15% z platu

Dovtedy zrážka z platu poslanca za deficit neexistovala.

Zmena platu poslanca tak v roku 2012 bude spôsobená tým, že:
(1) mierne narastie priemerná mzda všetkých zamestnancov v SR,
(2) sa poslancovi zníži zrážka za deficit, ktorý klesol zo skoro 8% prevzatých od Ficovej vlády na menej ako 5%, ktorý bude odovzdaný novej vláde vzišlej po marcových predčasných voľbách.

Okrem úpravy platu poslanca (odmrazenie, ponechanie definície na pôvodnej úrovni, zavedenie novej pokuty za deficit) ďalej k 1.1.2011 došlo k:
- zníženiu príspevku na kanceláriu a asistenta/ov o cca. 500 eur mesačne (Z pôvodných cca 2.500 na cca. 2.000 eur)
- zníženiu paušálnych náhrad o cca 14% (paušálne náhrady sú nezdanené a predstavujú 60 resp. 70% platu poslanca)
- zrušeniu bezplatného cestovania v MHD
- zníženiu počtu pridelovaných bytov, keď sa zrušil nárok na byt poslancom s trvalým pobytom v Bratislavskom kraji
atď.

Zmenou daňoveho systému (v inom zákone) došlo aj k dodaňovaniu časti úhrad, ktoré poslanci dostávajú ako súčasť vyúčtovania zahraničných služobných ciest.

Okrem toho, došlo k zníženiu odstupného, a tak napríklad poslanci, ktorí nebudú po marcových voľbách 2012 znovuzvolení, nedostanú 5-mesačné odstupné, ako by tomu bolo podľa zákona platného do 1.1.2011, ale len 2-mesačné odstupné (ak boli vo fukcii menej ako 5 rokov) alebo 3 mesačné odstupné (ak boli vo funkcii viac ako 5 rokov).

Taktiež došlo k úprave (zníženiu) nárokov náhradníkov resp. tzv. "1 dňových" poslancov.

Za tieto úpravy hlasoval aj Igor Matovic a Obyčajní ľudia. Zmenu zákona spojeného s vymenovanými zmenami nepodporil SMER. Reštrikcie a úspory v náležitostiach poslancov iniciovala SaS.

Od 1.1.2011 došlo aj k skončeniu dlhoročných zlatých časov v parlamentnom bufete a poslaneckej jedálni. Polievka v bufete teraz vyjde na cca 1,20 eur, obedové menu v jedálni na cca 5-6 eur.Podobne došlo aj k podstatnému navýšeniu úhrad za pobyt v rekreačnom zariadení NRSR v Častej Papierničke.

Pre predstavu o čistom príjme poslanca, ten pre radového poslanca s trvalým pobytom v Bratislave vrátane paušálnych náhrad činí teraz 2.826,50 eur; u mimobratislavských poslancov a funkcionárov trochu viac.

Viem, že sa to mnohým môže zdať príliš veľa. V minulosti to bolo ešte viac. Na dokreslenie uvádzam, že:
poslanci nemajú žiadne odmeny ani 13ste či 14ste platy či príplatky za prácu v noci, nemajú gatrolístky ani iné využitie sociálneho fondu, nemajú služobný mobil ani služobné auto (dostanú notebook, tlačiareň a vybavenú kanceláriu na Hrade); uvedená suma 2.826,50 eur je už vrátane paušálnych náhrad: teda nemôžu si dať preplatiť žiadne ďalsie náklady spojené s výkonom poslanecného mandátu (poštovné, poplatky na konferenciách, cestovné (cestovanie vlakom v SR majú poslanci zdarma), reprezentatívne náklady, odbornú literatúru, ošatné, benzín, poplatky za konzultácie a právne analýzy, použitie vlastného automobilu, telekomunikačné poplatky, jazykové kurzy atď.). Proste suma 2.826,50 eur je konečná a všezahrňujúca.

Podpredsedovia a predseda parlamentu majú aj služobné auto so šoférom a ďalšie náležitosti.

Výkon funkcie poslanca znamená aj to, že poslanec nesmie podnikať - napríklad všetci poslanci si po nástupe do funkcie musia zrušiť zabehnutú živnosť, rovnako majú povinnosť zverejňovať svoje majetkové priznania.
Mandát poslanca je obvykle spojený aj s úhradou značných nákladov v predvolebnej kampani. Tieto náklady nevratne vynaloží kandidát bez záruky, že bude za poslanca zvolený.

Poslanci, ktorí nie sú z Bratislavy, obvykle odchádzajú počas rokovania schôdze (a výborov), porád poslaneckých klubov či stretnutiami s pracovníkov ministerstiev a zastupcami občanov na "týždňovky" od svojich rodín do Bratislavy. Dĺžku schôdze obvykle nie je možné dopredu presne predpokladať rovnako ako nie je možné predpokladať zvolanie mimoriadnej schôdze. To máva za následok, že za uplynulé 15 mesačné obdobie, čo som v parlamente som bol svedkom napríklad rušenia už objednaných a zaplatených dovoleniek a leteniek, alebo predčasných návratov zo zahraničnej dovolenky, alebo prerušení  hospitalizácie, aby sa hlas toho ktorého poslanca započítal do výsledku politického boja vyjadrenom v hlasovaní.
Pre zaujímavosť harmonogram schôdzí parlamentu je verejný a nájdete ho tu:
http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=schodze/harmonogram

Čo sa týka medzinárodného porovnania s inými poslancami v EÚ, tak v porovnaní napríklad s poslancami v Taliansku majú ich slovenskí kolegovia asi jednu pätinu ich platu.

Na záver posledná poznámka. Občania mali možnosť v referende, na ktoré krvopotne zorganizovala na vlastné náklady zber podpisov SaS okrem iného upraviť 2 základné veci týkajúce sa poslancov, na ktoré nebola vôľa poslaneckého zboru:

1. znížiť ich počet zo 150 na 100,

2. obmedziť imunitu poslancov.

Referendum bolo úspešne vypísané. Zúčastnili ste sa ho?

 

Na dokreslenie toho, čo sa vlastne ide udiať na prelome rokov 2011/2012:

Predstavte si, ze by Váš plat manažéra vo firme bol definovaný ako 3-násobok priemerného platu zamestnancov Vašej firmy, mínus zrážka za hospodárenie celej firmy 0-15%.
Predstavte si, že v roku 2011 by ste mali zrážku za hospodarenie firmy za rok 2010 (teda za hospodárenie manažmentu pred Vami) vo výške 15%,
a v roku 2012 by ste mali zrážku za vlastné hospodárenie v roku 2011 5%, inak povedané:

Ak by bol priemerný plat vo Vašej firme povedzme 750 eur, v roku 2011 by Váš plat bol 750*3 - 15% = 2250 - 15% pokuta = teda miesto 2250 by to bolo 1912,50 eur.
Povedzme, že v roku 2011 by sa priemerný plat zamestnancov firmy zvýšil o 4% na 780 eur.
V roku 2012 by Váš plat bol 780*3 = 2.340 - 5% pokuta = 2.223 eur.
(Teda ešte stále nie ani Váš základný plat, ktorý máte v zmluve teda: 3-násobok priemernej mzdy)
No a denník by na prvej strane z toho urobil záver okorenený bombasticky znejúcim titulkom: že sa Vám plat napriek kríze zvýšil o 310,50 eur alebo o 16,2%!

Alebo iný príklad:

Povedzme, že ste sústružník s 3 roky nezvyšovaným platom 800 eur. V marci sa Vám podarí vyrobiť nepodarky a dostanete za to zrážku zo mzdy 15%, teda dostanete 680 eur. V apríli už vyrobíte nepodarkov menej, a dostanete zrážku zo mzdy 5%, teda na výplate uvidíte 760 eur. Čo by ste povedali na mieste toho sústružníka, keby o ňom v závodnom časopise napísali: "V čase krízy sa sústružníkovi zvýšil plat o 12% ?"

Predstavte si, že ste novinár alebo redaktor televízneho spravodajstva, ktorý má  danú tému spracovať a priniesť čo najšťavnatejší titulok. Aký titulok v jeho koži by ste takému článku dali Vy?

Ako by ste poslancovi, ktorý predtým robil napríklad riaditeľa nemocnice, manažéra vo finančnom sektore či energetike, IT-odborníka, sudcu alebo mal dobre zabehnutú živnosť, ktorú zo zákona musel vstupom do parlamentu zrušiť  určili plat Vy - občan, aj z ktorého daní sa tieto náležitosti platia?

P.S. Už ste videli, že by podobný otvorený článok napísal napríklad veľvyslanec, či generál vo výslužbe, alebo člen štatutárnych orgánov podniku s majetkovou účasťou štátu, advokát zastupujúci štát na súdoch, primátor okresného mesta, alebo povedzme predseda najvyššieho súdu Štefan Harabín či bežný sudca okresného súdu, alebo iný poslanec v histórii parlamentu pred vstupom SaS do neho? Ak ste taký článok našli - dajte link, ale obávam sa, že najskôr nenájdete nič.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S Dankom vraj poslanci SNS nehovorili, koaličná rada bude v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.

DOMOV

Soták nie je jediným podnikateľom, ktorý zachraňoval politikov

Veľkopodnikateľ sa k situácii v školstve už vyjadrovať nechce.

KOMENTÁRE

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To je výsmech

Pričasto sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje.


Už ste čítali?