SaS vs. spytovanie svedomia klubu bratov kríža

Autor: Stanislav Fořt | 25.10.2011 o 13:48 | Karma článku: 18,48 | Prečítané:  5748x

Usadá prach. Odkrývajú sa doteraz zastreté motivácie, ktoré boli súčasťou rozhodnutí uplynulých dní. Novopečený predseda parlamentu pán Hrušovský, ktorý už skúsenosť s odchodom z vlády má, si v priamom televíznom prenose z dvojice SMER a SaS vybral SMER. Dnes Iveta Radičová oznámila, že nebude súčasťou volebnej kandidátky SDKÚ, ktorú najskôr povedie Mikuláš Drurinda.

Upevňuje sa trojkoalícia bratov kríža. Dlhoročný predseda KDH p. Hrušovský, niekdajší vyslanec KDH do SDK p. Dzurinda a niekdajší predseda MKDH p. Bugár.

Moci v konzervatívnych stranách sa teda opäť plne ujali politickí dinosauri. K výraznejsšej generačnej obmene v nich nateraz nedošlo.

Slovenské politické spektrum sa štandardizuje.
Jasnejšie ako kedykoľvek predtým sa ukazuje trojuholník: liberáli, socialisti, konzervatívci.Teda delenie, podľa ktorého sú jednotlivé strany slovenského politického spektra zaradené aj v európskych štruktúrach, kde KDH a SDKÚ pôsobí spoločne v EPP spolu s V. Orbánom.

Dnes som si pozrel tablo najčítanejších titulkov v týždenníku týždeň.Týždenník, ktorý je dlhodobo vnímaný ako dvorné médium konzervativizmu na Slovensku. Niečo ma tam prekvapilo a zaujalo:

Úplne najčítanejší titulok:

Konzervatívci volia Sulíka
http://www.tyzden.sk/nazivo-doma/konzervativci-volia-sulika.html

a ďalšie titulky najčítanejších článkov:

Miklošov zle zapnutý gombík
Eurootázky
Ficov miništrant
Prečo som na strane Richarda Sulíka
R. Sulík: Sme jediní ktorí nepôjdu s Ficom
Nová generácia a Fico

Čo sa stalo? Mám pocit, že politickí reprezentanti konzervativizmu na Slovensku sa ocitli v najhlbšej kríze odo dňa, keď som získal volebné právo. Nie je to len o dnešnom rozhodnutí Ivety Radičovej a tom, čo k tomuto rozhodnutiu viedlo. Len v ostatom roku bolo mementom napríklad neúspešná kandidatúra Magdy Vášáryovej z SDKÚ na post primátorky Bratislavy, ktorú tradiční podporovatelia pravice vnímali veľmi rozpačito a mnohí sa cítili "znásilnení". Rovnako rozpačito vyznel proces kandidatúry p. Trnku na post generálneho prokurátora, ktorého kandidatúru predniesli spoločne poslanec SDKÚ a SMER s obhajobou p. Dzurindu a priamou podporou v tajných voľbách od niektorých poslancov konzervatívnych strán.Chýbal mu jediný hlas.Nehovoriac o generálnej dohode Fica s predstaviteľmi RKC v predchádzajúcom období.

V ostatných dňoch sa odkrylo nielen personálne ale aj hodnotové pnutie v politických reprezentantoch konzervativizmu na Slovensku. Zápas, ktorý prebehol v roku 2006 v KDH a spôsobil jeho štiepenie nie je, ako vidno, zahojená rana. Naopak vnútrostranícka diskusia o tom, či so SMERom áno alebo nie je v r. 2011 snáď ešte silnejšia ako bola v roku 2006 a z KDH sa preliala aj do SDKÚ a Mostu. Rovnako nezostala len vo vnútri, ale derie sa na verejnosť, ako to verejne deklaroval v nedeľu v televíznom prenose p. Hrušovský.

Ďalšiu hodnotovú ranu konzervativizmu može priniesť vývoj po 10.3.2012, ak by sa Ficovi podarilo zlomiť konzervatívny klub, z ktorého časť by sa ocitla v koalícii s Ficom a časť v opozícii. Viete si predstaviť, že to isté opatrenie bude jedna kresťanská strana obhajovať spolu s Ficom, a tá druhá ho bude z opozície oponovať? Je pravdepodobné, že takúto otvorenú hodnotovú eróziu by už minimálne jedna z nich v ďalších voľbách nerozchodila.

Konzervativizmus sa rád pri hľadaní odpovedí pozerá do minulosti. Možno v nej objaví a prečíta, čo bolo príčinou toho, že dnes už ani Mečiar, ani napríklad české KDH nie je v parlamente. Podľa mňa čaká konzervatívny trojblok veľké spytovanie svedomia. A to nielen za udalosti ostatných týždňov plného otočiek o 180 stupňov, nátlaku a intríg ale omnoho širšie. Pád vlády, z ktorého svorne obviňujú SaS nemusí vyjsť ako univerzálne zaklínadlo. Je málo známy fakt, že aj keby boli všetci členovia poslaneckého klubu SaS zahlasovali za euroval a dôveru vláde, vláde by stále chýbal 1 hlas a teda by padla. To hovorí sumár na tabuli po skončení hlasovania.

Ak nebude dostatočným impulzom k sebareflexii, ktorý sa dá stihnúť ešte pred voľbami ani dnešný odchod Ivety Radičovej z volebnej kandidátky a jeho príčiny, može prísť pohroma vo forme vystaveného účtu tradičného konzervatívneho voliča v deň volieb. Ak niečo stojí pred konzervatívnymi stranami, je to hlboké spytovanie si svedomia, ujasnenie hodnotovej orientácie a generačná obmena. Musím povedať, že zatiaľ sa im do spytovania svedomia nechce a šokové vytriezvenie prinesie asi až vox populi v marci.

Som rád, že SaS má v týchto otázkach jasno. Vie čo chce, ide si za tým, je čitateľná a dokáže uniesť aj vyhodenie z vlády, ak ide o hodnoty. Nehľadá výhovorky, ale argumenty. Možno je to aj preto, že SaS tvoria ľudia, ktorí dokázali niečo v "civilnom" živote mimo politiky, v ktorej doposiaľ takmer nikto z nás nepôsobil. Ľudí, ktorí majú čisté svedomie, a majú odvahu zverejniť svoje rontgenove snímky na www.politikaopen.sk. Ľudí, ktorých kapitálom je ich česť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S Dankom vraj poslanci SNS nehovorili, koaličná rada bude v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.

DOMOV

Soták nie je jediným podnikateľom, ktorý zachraňoval politikov

Veľkopodnikateľ sa k situácii v školstve už vyjadrovať nechce.

KOMENTÁRE

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To je výsmech

Pričasto sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje.


Už ste čítali?