Gay pride: Majú či nemajú rovnaké práva?

Autor: Stanislav Fořt | 1.6.2011 o 17:15 | (upravené 3.6.2011 o 15:52) Karma článku: 15,92 | Prečítané:  6438x

Na Slovensku sa 4. júna uskutoční v jeho hlavnom meste gay pride. Po premiére v roku 2010, viac ako 20 rokov po novembrovej revolúcii, to bude jej druhý ročník. Táto udalosť vyvoláva diskusie, z ktorých vyvstávajú rôzne otázky. Jednou z nich je, či majú alebo nemajú na Slovensku životní partneri rovnakého pohlavia zabezpečené rovnaké práva? A čo im to vlastne chýba?

Prečo má životné partnerstvo zmysel, a ako sa bude vyvíjať konkrétna životná situácia v prípade, že sa jedná o životných partnerov rovnakého pohlavia alebo o manželov muža a ženy? Životné partnerstvo je prejavom a prevzatím individuálnej zodpovednosti. Uzatvorením životného partnerstva občania doň vstupujúci na seba preberajú vzájomnú vyživovaciu povinnosť. Preberú ju od štátu - daňových poplatníkov. A tak v prípade sociálnej núdze jedného z nich, už nebude posielať peniaze štát, ale zatiahne to druhý životný partner.

Na jednej strane tak dochádza k odbremeneniu štátu na druhej k vytvoreniu legislatívnych predpokladov, s cieľom uľahčiť každodenné partnerské spolužitie.

Vyskytujú sa názory, že ale veď všetko sa dá zabezpečiť vrámci existujúceho právneho poriadku. Toto je nepravdivá fáma. Nedá. Veď ako sa podľa dnešného právneho poriadku dá medzi dvoma životnými partnermi rovnakého pohlavia napríklad ustanoviť bezpodielové spoluvlastníctvo alebo zriadiť medzi nimi príbuzenský pomer?

Skús sa vžiť do konkrétnej bežnej životnej situácie - napríklad autonehody: Prečo je ten príbuzenský pomer dôležitý?


No napríklad preto, že:

keď sanitka vezme po dopravnej nehode tvojho životného partnera do nemocnice, tak ťa polícia v registri nájde ako blízkeho príbuzného a bude ťa informovať;

ošetrujúci lekár sa na teba nebude pozerať ako na nepríbuzného;

počas pobytu tvojho partnera v nemocnici za neho budeš môcť preberať doporučené zásielky a zastupovať ho v iných bežných veciach;

ak už sa nepreberie z kómy a zomrie, zamestnávateľ ti dá deň voľna na pohreb;

budeš dedičom zo zákona a ak splníš také isté podmienky ako u manželov, budeš môcť poberať vdovský/vdovecký dôchodok;

ak bol zosnulý životný partner rodičom neplnoletého dieťaťa, ktoré s vami žilo desaťročie v spoločnej domácnosti nebude jeho pravdepodobnou ďalšou štáciou miesto doterajšieho domova detský domov;

ak napríklad jeho smrť bola zapríčinená pochybením poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, budeš mať právo podať žalobu a rovnako ho brániť na súde, ak sa mu budú snažiť neoprávnene pripísať zavinenie dopravnej nehody.

To bola len jedna z mnohých konkrétnych životných situácii a krátky náčrt praktických vecí, ktoré sa popri nej zomelú.


Vrátim sa späť k mojej pôvodnej otázke. Budú alebo nebudú mať v tejto jednej konkrétnej situácii rovnaké práva a budú si rovní pred zákonom dva páry životných partnerov. Jeden manželský pár muža a ženy a jeden pár dvoch životných partnerov rovnakého pohlavia?

Ak nie, je to tak dobre a má to tak zostať?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kollár ležal na špeciálnom oddelení. Nemal prijímať návštevy ani nahrávať videá

O tom, že počas hospitalizácie vystúpil v televízii, nemocnica nevedela.

Dobré ráno

Dobré ráno: Raz si pamätá, raz nie. Čo priznala Jankovská?

Vo výpovedi spomína aj Roberta Fica.


Už ste čítali?