30 roční študenti a zdravotné poistenie

Autor: Stanislav Fořt | 11.3.2011 o 12:53 | (upravené 11.3.2011 o 13:35) Karma článku: 9,31 | Prečítané:  2904x

Parlament sa bude zaoberať návrhom, či by mali platiť zdravotné poistenie z minimálneho základu aj študenti starší ako 26 rokov alebo nie. Ako pri každom návrhu poslanci sú kontaktovaní zástupcami občanov, ktorí majú na veci záujem. Na jeden taký mail som dnes odpisoval a chcem sa s ním s Vami podeliť. Čo si o tomto návrhu myslíte Vy?

Zdravím Vás.
 
Ďakujem Vám za Váš mail.
 
Chápem, že Vašou snahou z titulu Vašej funkcie je vylobovať pre občanov, ktorých zastupujete, v tomto prípade študentov starších ako 26 rokov, zníženie zákonných povinností finančnej povahy voči verejným rozpočtom.
 
Oceňujem, že ste k Vašej výzve pripojili argumenty, o ktorých máte za to, že podporujú Vaše stanovisko.
Rozprava vo výbore pre zdravotníctvo NRSR k tomuto návrhu bola prerušená a budeme pokračovať opäť 22.3.2011. O návrhu bude rozhodovať plénum NRSR na nadchádzajúcej schôdzi.
 
Rozhodovanie o tomto návrhu je zaťažené prísľubom premiérky dotknutým - študentom starším ako 26 rokov, že sa príjme v tomto smere zmena legislatívy v ich prospech. Predpokladám, že tento prísľub vychádza z toho, že p. premiérka priamo pochádza z akademického prostredia. Nepochybne bol vedený dobrým úmyslom.
 
Zdravotné poistenie je v istom zmysle paušálna úhrada za zdravotnú starostlivosť. Zdravotnú starostlivosť vždy niekto čerpá a niekto zaplatí. Otázka stojí tak, či si za svoju spotrebovanú zdravotnú starostlivosť plne alebo aspoň čiastočne zaplatí prostredníctvom zdravotného poistenia (a doplatkov) jej spotrebiteľ, alebo sa mu na ňu poskladajú iní občania Slovenskej republiky. To určuje zákon vymedzením skupiny "tzv. poistencov štátu". Solidárne je teda nielen to, kto zdravotné poistenie za seba platí sám, a komu sa naň poskladajú ostatní, ale aj to, koľko občan za svoju zdravotnú starostlivosť prostredníctvom zdravotného poistenia zaplatí, keďže suma 46,06 eúr mesačne je najnižšia možná. Sú ľudia čo platia aj 200 eúr mesačne alebo aj viac.
 
Legitímna otázka daňových poplatníkov, ktorí sa majú skladať na úhradu zdravotnej starostlivosti za vybrané skupiny obyvateľstva tzv. "poistencom štátu" stojí tak, že komu, koľko a prečo.
 
Čo by ste odpovedali Vy napríklad na tieto 4 otázky, roznym občanom Slovenskej republiky, ktorí ich môžu položiť?
 
Prečo by mal 29 ročnému študentovi vysokej školy prispievať na jeho náklady na zdravotnú starostlivosť 19 ročný robotník v automobilke?


Prečo by dobrovoľne nezamestnaný alebo živnostník, ktorému sa práve moc nedarí, mal platiť zdravotné poistenie a 29 ročný študent vysokej školy nie?

Prečo by sa mali 29 ročnému studentovi skladať všetci ostatní na úhradu jeho zdravotnej starostlivosti a 31 ročnému študentovi už nie?


Prečo nezvýšiť platy tažko pracujúcim zdravotným sestrám s odôvodnením, že v systéme nie je dostatok zdrojov, keďže rôzne skupiny pacientov do systému legálne neplatia alebo nelegálne platenie obchádzajú a zdravotnú starostlivosť čerpajú?

atď.

Osobne som bol ešte donedávna tiež študentom slovenskej vysokej školy, a je možné, že ním budem od septembra na doktorandskom štúdiu znovu. Svoje prvé 5-ročné inžinierske vysokoškolské denné štúdium som promoval na slovenskej VŠ vo veku 22 rokov, časť štúdia som popri tom absolvoval v zahraničí. Svoje druhé, externé magisterské vysokoškolské štúdium som ukončil vo veku 31 rokov. Nielenže som platil škole, splácal hypotéku, cestovné náklady a všetky svoje životné náklady, ale aj zdravotné poistenie a cez znižovanie môjho čistého príjmu prispieval aj na zdravotné poistenie "poistencom štátu".
 
Tento mail nie je len o nadchádzajúcom jednotlivom návrhu, ale o celkovom postoji k životu. O pár rokov úspešne ukončíte štúdium, čo Vám úprimne zo srdca prajem, a stanete sa tým, na koho pleciach bude takéto návrhy zákonov financovať. Miesto svojim deťom prispejete 29 ročným študentom na zdravotné poistenie a mnohým ďalším skupinám na niečo iné. Možno patríte k tým študentom, čo stihnú doštudovať do 26 rokov. Možno pár rokov budete sám ako študent starší ako 26 rokov túto výhodu požívať. Tak či onak po promócii ďalších 40 rokov budete následne tisícom 29ročných študentov zo svojho zárobku prispievať na úhradu ich zdravotnej starostlivosti.
 
Želám Vám, aby ste si vychutnali jedinečné obdobie života, keď ako zdravý, mladý človek slobodne študujete a máte možnosť cestovať a využívať možnosti doby t.j. najmä všetky výhody, ktoré mladým ľudom - študentom poskytuje členstvo Slovenska v Európskej únii pre svoj osobný rozvoj a obohatenie ducha. Mnohí, ktorí sa Vám nielen na zdravotné poistenie ale aj na celé náklady na štúdium skladajú, túto možnosť nemali.
 
Prajem príjemný deň,
 
Stanislav Fořt
poslanec NRSR
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S Dankom vraj poslanci SNS nehovorili, koaličná rada bude v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.

DOMOV

Soták nie je jediným podnikateľom, ktorý zachraňoval politikov

Veľkopodnikateľ sa k situácii v školstve už vyjadrovať nechce.

KOMENTÁRE

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To je výsmech

Pričasto sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje.


Už ste čítali?