reklama

SaS ešte viac pre Igora Matoviča už urobiť nemôže

Udalosti posledných dní rozvírili hladinu. Igor Matovič, môj kolega z parlamentu, sa stal nezávislý poslanec. S Igorom sme sedávali na poslaneckom klube SaS vedľa seba. Zhrniem to, ako vnímam uplynulé dni.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (240)

Fakty. Čo sa vlastne posledné dni stalo?

V parlamente boli dva návrhy noviel zákona o štátnom občianstve. Zákona o občianstve, na základe ktorého už viac ako 30 ľudí reálne stratilo slovenské občianstvo z toho len 1 maďarskej národnosti.

Jeden podal SMER. Teda Smer podal návrh zákona, ktorým mal v úmýsle opraviť svoj vlastný zákon prijatý tesne pred voľbami spolu s KDH.

Druhým bol zákon pretláčaný Bélom Bugárom.

Igor Matovič sa rozhodol, že ku zákonu pretláčanom Bélom Bugárom podá pozmeňovací návrh, na podanie ktorého potreboval 15 podpisov. Tie mu dodali poslanci opozície.
Pri hlasovaní pozmeňovací návrh Igora Matoviča tesne prešiel s podporou poslancov Obyčajných ľudí aj opozície. Tento postup je v poriadku. Následne predkladateľ využil svoje právo a návrh zákona stiahol. Otvoril sa tak priestor na ďalšie rokovanie o jeho znení. Potom sa pristúpilo k hlasovaniu o návrhu SMERU, ktorý neprešiel. Podporil ho Igor Matovič. Ostatní obyčajní ľudia nie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Výsledok:


Neprešiel žiadny návrh.
Nateraz zostáva platiť pôvodný zákon, ktorý prijala ešte pred voľbami Ficova koalícia ale aj napríklad KDH, na základe ktorého už reálne ľudia prišli, prichádzajú a budú prichádzať o slovenské občianstvo.
Platí záväzok z programového vyhlásenia vlády, tento zákon opraviť počas pôsobenia tejto vládnej koalície. Opraviť sa môže len nájdením dohody, ktorá získa podporu nadpolovičnej väčšiny poslancov.
Igor Matovič sa stal nezávislým poslancom.

Moje hodnotenie.

Téma dvojitého občianstva nie je nosná téma SaS. Sme občianskou stranou a nesnažíme sa na takejto téme populisticky získavať voličov. Máme pre nás dôležitejšiu agendu, na ktorú sa špecializujeme. Konkrétne na tejto schôdzi nám napríklad prešla veľká novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorej SaS sleduje zníženie korupcie a nehospodárneho nakladania s verejnými prostriedkami; či prešlo ustanovenie vedenia RTVS, čo je prvý krok k zastaveniu zadlžovania a tunelovania verejnoprávnej televízie a zrušenia "koncesionárskych poplatkov". SaS sa na rozdiel od SMERU či KDH nepodieľala na prijímaní zákona, ktorý sa dnes musí opravovať. SaS súhlasila so zaradením tohto bodu do programového vyhlásenia vlády.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Smer priznal, že sa pred voľbami prijal zlý zákon, ktorý po voľbách sám opravuje. Smer má záujem využiť akúkoľvek príležitosť ako naštrbovať vzťahy v koalícii a Igora zneužili nie pre zákon ako taký ale pre tento dôvod. Smer tak zakryl, že sa vlastne opravuje jeho zákon a priamo podporil nedohodu Matoviča a Bugára. Matovič ziskal zase publicitu, o ktorú usiluje. Smer si tak s Matovičom každý pre svoje pohnútky navzájom pomohli. Dohodli sa.

Béla Bugár zvádza veľký zápas s SMK, s ktorou reálne bojuje o voliča maďarskej národnosti. Predvolebná myšlienka Mostu (spájať Slovákov a Maďarov) sa podľa mňa nenaplnila. V rokovaniach bol neústupčivý, myslel si, že alebo presadí svoj zákon tak ako on chce a získa výhodu voči SMK, alebo ho nateraz nepríjme ale bude mať strelivo na svojich koaličných partnerov, ktorí ho nepodporia (SaS a KDH). Teda win-win a zdanlivo pre Bélu silná a optimistická východisková situácia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Igor Matovič si vyberá mediálne zaujímavé hrozienka v snahe budovať svoje PR a budúcu stranu. Igor má enormnú snahu byť v médiach. Na rokovaní NRSR sa na tejto schôdzi prerokovávalo cca. 50 zákonov. Igor sa sústredil hlavne na tento. Pred rokovaním parlamentu bol rovnako ako Béla Bugár neústupčivý. Rovnako ako Béla si myslel, že má silnú pozíciu, kedže mal prisľúbenú podporu opozície. Teda načo by ustupoval, keď vedel, že jeho návrh prejde. Igor sa viac sústreďuje na mediálne výstupy ako na reálne podanie návrhov zákonov v parlamente. V tomto prípade výnimočne aj podal pozmeňujúci návrh. Tak návrh Igora Matoviča ako aj návrh pretláčaný Bélom Bugárom boli v súlade s programovým vyhlásením vlády, za ktoré obaja hlasovali.

SkryťVypnúť reklamu
reklama


Čo nasledovalo potom a prečo už Igor Matovič nie je členom poslaneckého klubu SaS?


Fakty:

Igor svojim rozhodnutím hlasovať za návrh SMERU v závažnej otázke bez konsenzu všetkých koaličných partnerov porušil koaličnú zmluvu. V tomto jeho rozhodnutí ho nenasledovali ostatní poslanci za Obyčajných ľudí, ktorí sa alebo zdržali alebo boli proti.

Na následnom rokovaní poslaneckého klubu SaS bezprostredne po hlasovaní, ktorého bol Igor účasný sa hlasovalo o dvoch samostatných návrhoch:

1. návrh na vylúčenie Igora Matoviča z poslaneckého klubu SaS.
Návrh bol drvivou väčšinou ale nie jednohlasne prijatý. Návrh bol prijatý predtým, ako Béla Bugár na tlačovke verejne vyzval k riešeniu Procházku a Matoviča a oznámil, že poslanci Mostu zablokujú ďalší priebeh konania riadnej schôdze - teda v čase Bélovej tlačovky už bol Igor vylúčený.

2. Druhý návrh rovnakého znenia týkajúci sa ostatných troch poslancov za obyčajných ľudí následne podal poslanec za obyčajných ľudí. V hlasovaní dostali poslanci Obyčajných ľudí od ostatných členov poslaneckého klubu SaS dôveru a návrh nebol prijatý. Ostali teda členmi poslaneckého klubu SaS.

Vecne pri rozhodovaní o týchto návrhoch bol dôležitý výpis z verejného hlasovania. Na ňom bolo zapísané, že Igor hlasoval za návrh SMERU v dôležitej otázke bez konsenzu koaličných partnerov a ostatni poslanci za Obyčajných ľudí nie. Koaličnú zmluvu tak z členov poslaneckého klubu SaS porušil len Igor.

Následne s odstupom prebehlo ďalšie pracovné stretnutie poslaneckého klubu už bez medzičasom vylúčeného Igora k bodom programu nasledujúcej Belom Bugárom vynútenej mimoriadnej schôdze. Na ňom jeden z poslancov Obyčajných ľudí na chvíľu stratil vedomie a odpadol.

Po skončení parlamentnej schôdze odišli zástupcovia Obyčajných ľudí na rokovanie s pani premiérkou. Po jeho skončení informovali, že sú pevnou súčasťou koalície a podporujú vládu Ivety Radičovej. Zástupcovia Obyčajných ľudí dali písomný verejný prísľub občanom, že v prípade, že by opustili poslanecký klub SaS, vzdajú sa poslaneckého mandátu. Nakoľko Igor neodišiel ale formálne bol vylúcený, je nezávislým poslancom a nemusí riešiť vyporiadanie sa so svojim verejným prísľubom. Ostatní poslanci za Obyčajných ľudí sa nateraz taktiež nemusia vyporiadavať so svojim verejným prísľubom, keďže sú naďalej členmi poslaneckého klubu SaS.


Moje hodnotenie:

Porušenie koaličnej dohody, bolo poslednou kvapkou. Dodržiavať dohody je dôležité preto, lebo čokoľvek chceme ako SaS presadiť potrebujeme získať podporu našich koaličných partnerov, rovnako ako oni potrebujú našu podporu. Ak by sme dohody porušovali, stali by sme sa nedôveryhodní. Dôvera sa ťažko buduje a ľahko stráca. To by malo za následok, že by SaS presadila zo svojho volebného programu menej. Zásada "dohody sa majú dodržiavať" je navyše jednou zo základných zásad, na ktorej stojí liberálne presvedčenie. Chceme sa držať tejto línie, tak ako sme sa jej držali vždy doposiaľ napríklad pri voľbe generálneho prokurátora. Preto sme s rozhodnutím takticky neotáľali a nevyčkávali a boli zásadoví. A to aj s rizikom, že Igor so seba bude robiť následne martýra a aj s rizikom, že Igor následne nepodporí voľbu riaditeľa a rady RTVS, v ktorej sa nakoniec opať nejakí poslanci pomýlili a odovzdali neplatný hlasovací lístok. Medzi pomýlenými (neplatnými hlasovacími lístkami) nebol žiadny poslanec SaS, ale poslanci Mostu a napr. Magda Vášáryová za SDKÚ.

Keď hovorím o poslednej kvapke, hovorím o nej preto, lebo to nebol určite jediný dôvod. Viacero mojich kolegov aj mňa osobne sa dotklo, keď Igor do médií vyhlásil, že každý koaličný poslanec má v priemere 10-20 nominantov, čo je údajne spôsob ako si vynucovať ich poslušnosť. Tak ja osobne nemám žiadneho nominanta, podobne sa vo svojich blogoch ohradili p. Blahová a Poliačik. To, že Igor svoje vyhlásenie následne opravil, je už len pokusom zlepiť črepy.

Osobne aj s mojimi kolegami mám problém s ďalším nedávnym Igorovým vyjadrením. Som spoluzakladateľ SaS. Stálo veľa úsilia naplniť našu víziu o založení samostatnej parlamentnej ideologicky ukotvenej liberálnej politickej strany na Slovensku. Podarilo sa to. Ak som následne konfrontovaný s vyjadreniami Igora uvadzanými v štýle: "Igor Matovič (SaS) homosexualita = pedofília" je to v príkrom rozpore s volebným programom SaS, ktorá sa hlási k podpore vzniku nového inštitútu: životných partnerstiev občanov rovnakého pohlavia. Igorovi neberem snahu upútavať pozornosť ani mať v tejto veci svoj názor. Podľa mňa zodpovedný politik nevysloví tieto dve slová v jednej zjednodušenej vete lebo riskuje, že urazí slušných ľudí v citlivej otázke. Keď to vidí Igor inak, je to jeho vec, neberiem mu jeho názor, ale nech sa takýto názor neprezentuje ako "(SaS)".

Ďalsí dôvod, ktorý celkom dobre chápem, je napríklad ďalšie Igorove vyjadrenie, ktoré priamo obviňovalo predsedu Sulíka, že sa poklonkuje Orbánovi, pričom on sa na túto tému vôbec nevyjadroval. A takto sa dá pokračovať ďalej.

Ostatní poslanci za Obyčajných ľudí sa rozhodujú čo ďalej. Dohodu neporušili a našu dôveru majú potvrdenú. Nemajú to ľahké. Samozrejme rozhodnutie je plne v ich rukách, nech je už akékoľvek. Osobne si vážim ich doposiaľ odvedenú prácu ako aj podporu koalície. Myslím, že sa nám spolu dobre spolupracuje. V parlamente sedím vedľa Martina Fecka z Obyčajných ľudí. Zviedli sme počas schôdzí množstvo rozhovorov. Má moju dôveru a sympatie. Držím mu palce, aby sa mu podarilo presadiť spravodlivé riešenie vlastníckych vzťahov k pôde. Ak sa rozhodnú ostať majú v nás podporu - či už pri hľadaní 15 podpisov pod pozmeňovací návrh, či už pri formulovaní pozície našich vyjednávačov na koaličnej rade, pri možnosti využívať práva klubu založené v rokovacom poriadku. atď.
Akýkoľvek zákon môžu presadiť len so súhlasom SaS či už zostanú členmi klubu alebo nie, kedže k jeho prijatiu treba nadpolovičnú väčšinu poslancov parlamentu. Zároveň môžu využívať autoritu zástupcov SaS pri vyjednávaní návrhov OĽ voči ostatným koaličným partnerom. Ak by sa rozhodli z poslaneckeho klubu odísť, stratia svojho zástupcu na koaličnej rade a museli by sa tiež vo svojom svedomí vysporiadať s vlastným verejným prísľubom daným verejnosti o vrátení poslaneckého mandátu.


Záver:

Igorovi sme splnili želanie a spravili mu láskavosť. Nebol potrestaný a už vôbec nie za svoj názor. Stal sa tým, čo už niekoľko týždňov verejne proklamuje ako svoj sen. Stal sa nezávislým poslancom. Stal sa ním tak, že nemusel odísť na vlastnú žiadosť a tým sa nemusí vysporiadavať s vlastným verejným prisľubom o vrátení poslaneckého mandátu. Stal sa ním 3 roky predtým, ako bude potrebné odovzdať volebnú kandidátku v ďalších voľbách. Igor má teda dostatok času, aby začal pracovať na napĺňaní svojich vyhlásení o vízii založiť "stranu nestraníkov". Igor má tak čas aj voľné ruky aj autoritu poslaneckého mandátu, ktorú by nikdy nemal, keby sme sa ho nerozhodli zaradiť na volebnú kandidatku SaS. Som rád, že som bol pri tomto rozhodovaní. Rozhodnutie o zaradení Igora na kandidátku SaS rovnako ako rozhodnutie neísť do predvolebnej koalície s SDKÚ či SDKÚ-MOST-OKS sa ukázalo ako správne v snahe ukončiť na Slovensku vládu Roberta Fica a jeho satelitov. Osobne som rád, že pre Igora vždy bolo a ako deklaruje aj naďalej bude najhorším možným riešením úmyselné pripustenie Fica a Slotu opäť k moci. V tomto mu verím.

Zo zakladania SaS vieme, čo to je mať víziu a koľko úsilia stojí jej realizácia. Nám sa podarilo časť tej našej už zrealizovať. 20 rokov po novembrovej revolúcii má Slovensko konečne prvýkrát popri socialistických, nacionalistických a konzervatívnych a zmiešaných aj liberálnu parlamentnú stranu bez jediného komunistu. Aj my máme časť svojich vízií ešte nanaplnených, na ktorých pracujeme. Či už je to odvodový bonus, dekriminalizacia marihuany, zákonné obmedzenie zadlžovania alebo životné partnerstvá osôb rovnakého pohlavia, zúženie poslaneckej imunity a mnohé ďalšie. Niektoré z nich sa nám podarilo presadiť do programového vyhlásenia vlády.

Igor, nateraz už viac ako sme doposiaľ pre teba v SaS urobili, už urobiť nemôžeme. Ďalej je to na tebe.

Drž sa Igor a bojuj za svoje vízie.

Stany

Stanislav Fořt

Stanislav Fořt

Bloger 
  • Počet článkov:  93
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Mám rád slobodu, je to moja životná filozofia a môj životný kompas. Som pozorovateľ sveta. Fascinujú ma neviditeľné veci, ktoré hýbu dušou človeka. Zaujímam sa o happyológiu a dlhovekosť. Som couchsurfer. Obohacujú ma stretnutia. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu